Advertisement

(17:50'de güncellendi)

ABD Hazine tahvillerinin faizleri, iyileşen ekonomik verilerin Fed'in varlık alımlarını azaltacağı beklentilerini güçlendirmesi ile birlikte, Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkarken, ABD hisse senetleri dalgalı seyretti. Altın ve gümüş düştü. Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın negatif mevduat faizini uygulamaya koyacağına ilişkin bir işaret vermemesinin ardından değer kazandı.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 1.7 baz puan artarak, New York saati ile 10:06'da, yüzde 2.85'e çıktı ve Almanya tahvillerinin faizi üç baz puanlık yükselişle yüzde 1.84'e ulaştı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, dört gün üst üste düştükten sonra fazla değişmedi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 düşerken, euro 16 önemli para biriminin 15'i karşısında yükseldi. Altın ve gümüş yaklaşık yüzde 2 değer kaybetti. Almanya'da elektrik fiyatları yüzde 27 düştü.

ABD'de gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH), üçüncü çeyrekte yüzde 3.6 genişledi ve ilk açıklanan rakam olan yüzde 2.6'lık büyümenin üzerine çıktı. Böylelikle ekonomi 2012 yılının ilk çeyreğinden bu yana en hızlı büyümesini gerçekleştirdi. Bugün açıklanan diğer bir veri olan ABD işsizlik başvuruları, yatırımcıların yarınki tarım dışı istihdam verisi öncesi Fed'in varlıkalım programının görünümüne ilişkin fikir sahibi olmaya çalıştığı bir ortamda, geçen hafta beklenmedik bir şekilde düştü.

Rochester, New York'ta Federated Investors Inc. portföy yöneticisi Matthew Kaufler, "Kısa vadede sıkıntı var, ancak sanırım, Fed'in varlık alımlarını azaltmaya başlaması ve kendisini nihai piyasa belirleyici konumundan çıkarması uzun vadede olumlu," dedi ve "Bugünkü veriler, Fed2in bunu yapması için yolu açtı" şeklinde görüş bildirdi.

(17:50'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Aralık 2013 Cuma, 11:10 Misafir kusura bakmada allah o duayı kabul etmez niyemi? kumar haram.. kumar ile kazanılan parada haram hatta kaybedilen parada haram hemde günah. amerika (fed) zaten milletin cebindeki parayı nasıl kendime çekerim diye bin bir türlü oyun yaparken sen neden bu oyuna dahil oldunki! hadi oyunun içindesin kazanırken nasılki seviniyorsan kaybedincede üzülüp kimseye beddua etmeyecen etsenden zaten allah kabul etmez.
05 Aralık 2013 Perşembe, 16:08 Misafir ameri̇ka i̇çi̇n bi̇nlerce beddua etti̇m. bi̇ri̇ kabul olur i̇nşallah. şuna bak ya.
Kapat