Advertisement

(17:29'da güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları, ABD'nin beklentinin üzerinde bir büyüme göstermesiyle Fed'in teşvikleri kısacağı söylentilerinin iyice artması sonrasında büyük bir değişiklik yaşamadı.

Fiyatlar 71 sentlik bir aralıkta işlem gördü. ABD ekonomisi geçtiğimiz çeyrekte yıllık oranda yüzde 3.6 büyürken, öncü tahmin yüzde 2.8 büyüme şeklindeydi. Fed daha önce varlık alımlarını ekonominin beklentiler doğrultusunda büyümesi durumudna azaltacağını açıklamıştı. WTI ile Brent petrolü arasındaki fiyat farkı ise son iki haftanın en düşük seviyesinde.

Strategic Energy & Economic Research başkanı Michael Lynch, "Daha iyi bir ekonomi daha yüksek petrol talebi ve daha yüksek fiyatları da beraberinde getirecektir, fakat aynı zamanda Fed'in teşvikleri kısma ihtimalini de artırıyor, ki bu da piyasa için olumsuz bir durum" dedi.

Ocak vadeli WTI petrolün varil fiyatı, New York Mercantile Exchange Borsasında yerel saat ile 10:00'da 21 sent çıkışla 97.41 dolardan işlem görürken, erken saatlerde 97.72 dolara kadar tırmanarak 30 Ekim'den bu yana en yüksek gün içi seviyesine dokundu. Tüm kontratlarda işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 13 altında kaydedildi.

Ocak vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise, Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 53 sent, yani yüzde 0.5 düşüşle 111.35 dolar oldu. İşlem hacmi ise 100 günlük ortalamanın yüzde 21 aşağısında seyretti. Brent petrol ile WTI arasındaki fark 13.86 dolara dokunarak 21 Kasım'dan bu yana en düşük aralıkta gerçekleşti.

ABD'de gayrısafi yurtiçi hasıla, 2012'nin ilk çeyreğinden bu yana en güçlü seviyede gerçekleşirken, Bloomberg anketine katılan 77 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 3.1 büyüme olacağı yönündeydi.

(17:29'da güncellendi)