Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Katar'dan 350 milyon dolarlık doğalgaz alacaklarını bildirdi.

Bakan Yıldız, Katar'ın başkenti Doha'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın temasları sırasında, kış döneminde ülkenin doğalgaz ihtiyacını karşılamak üzere Katar'a enerji siparişi verdiklerini söyledi.

Katar'ın, dünyada sıvılaştırılmış enerji alanında önde gelen ülkelerden biri olduğunu belirten Yıldız, " Yaklaşık 5 kargoluk, bizim aralık, ocak ve şubat ayındaki doğalgaz ihtiyacımızı karşılamak üzere enerji siparişi verdik. Bununla alakalı da bir nevi anlaşmış olduk. Bu 350 milyon dolarlık bir rakam" diye konuştu.

Yıldız, sıvılaştırılmış doğalgazı 5 kargo olarak alacaklarını ifade ederek, İzmir Aliağa ve Marmara Ereğlisi'ne gerçekleşecek teslimatlarla önümüzdeki olası soğuk hava şartlarında ortaya çıkacak doğalgaz ihtiyacını karşılamış olacaklarını kaydetti.

-Kömür rezervlerinden elektrik üretimi yapılacak-

Bakan Yıldız, Doha'daki resmi temasları kapsamında ayrıca Türkiye'den Elektrik Üretim Anonim Şirketi ile Katarlı bir şirket arasında kömür rezevrlerinden elektrik üretimine dayalı işbirliği mutabakatı imzalandığını, bunun da Türkiye açısından önemli bir anlaşma olduğunu ifade etti.

Yıldız, "Uzun zamandan beri görüştüğümüz, Türkiye'deki enerji yatırımlarına olan ilginin bir somut sonucu almak üzere bu anlaşmayı imzaladık" dedi.

Mutabakatın, Türkiye'deki yerli kömür işletmeleriyle alakalı Katar Investment ile Katar Yatırım Ajansının bir fon ayırabileceği ve bununla ilgili çalışmalara katılabileceğine ilişkin olduğunu belirten Yıldız, şunları kaydetti:

"Biz evraklarımızı bu yaptığımız anlaşmaya istinaden kendilerine açacağız. Kömür rezervlerimizle alakalı olarak da bu projenin elektrik üretim santrallarının dönüşümüyle alakalı bir çalışma yapacağız. Zannediyorum, ilk 3 aylık bir çalışma sonucunda da sonuçları yine kamuoyuyla paylaşacağız. Son derece faydalı ve güzel bir görüşme oldu. İnşallah sonuç alacağımız kanaatindeyim."

AA