Advertisement

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, tahvil alımlarında yapılacak bir azaltma kararının, programın toplam boyutu üzerinde bir limit ile birlikte ya da biteceği tarihe yöenlik belirli bir zaman çizelgesine göre alınması gerektiğini ifade etti.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) bu yıl oy hakkı bulunmayan Lockhart, "FOMC eğer varlık alımlarının azaltılmasına yönelik bir karar verirse, benim görüşüme göre sürecin nasıl ilerleyeceği olabildiğince net olmalı" ifadelerini kullandı.

Lockhart'ın görüşleri FOMC'nin şu anda herhangi bir bitiş tarihi ya da alımların ulaşacağı toplam limiti belirtmeden gerçekleştirdiği politikasına zıt şekilde görülüyor. Merkez bankası yetkilileri, örneğin St. Louis Fed Başkanı James Bullard, alım miktarının seviyesini her FOMC toplantısında yeni ekonomik verileri görüşerek karara bağlamak seçeneğinden yana. Bullard'ın bu yıl FOMC'de oy hakkı bulunuyor.

FOMC 17-18 Aralık tarihinde gerçekleşecek olan toplantısında, aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarını, istihdamda beklenen yükselişle birlitke önümüzdeki aylarda azaltmayı görüşecek.

ABD'de yarın açıklanacak olan veriler öncesinde, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına göre, istihdamın 185,000 artış göstermesi beklenirken, işsizlik oranının da yüzde 7.3'ten yüzde 7.2'ye düşmesi bekleniyor.

Lockhart ayrıca kendisiyle birlikte bazı FOMC üyelerinin de, azaltma kararı alındığında alımların sona ereceği toplam limitin ya da azaltmaya yönelik bir zaman çizelgesinin belirlenmesinden yana olduğunu da sözlerine ekledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Aralık 2013 Perşembe, 21:12 Misafir bize ne kardesim fed den.. su piyasalari ne hale soktunuz.. suc bu basimizdaki yöneticilerde.. ic ice giriyorlar böyle amerikasi avrupasiyla.. harcayin tüketin daha bu yabancilarin ürettiklerini.. patlatin cari acigi.. ondan sonra yönetsinler bizi yunanlilar gibi..