Advertisement

-ABD ekonomisi hızlı büyüdü

ABD ekonomisi yılın üçüncü üç aylık döneminde, stoklarda 1998'in başlarından bu yana görülen en hızlı artışın etkisi ile, ilk açıklanan rakamdan daha hızlı büyüdü.

ABD'de gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYİH) üçüncü çeyrekte, yıllıklandırılmış rakamla yüzde 3.6 büyüdü ve 2012 yılının ilk çeyreğinden bu yana en hızlı yükselişini gösterdi. İlk açıklanan rakam yüzde2.8 büyüme şeklindeydi. Bloomberg'in anketine katılan 77 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, büyümenin yüzde 3.1 çıkması bekleniyordu.

-ABD işsizlik başvurularında beklenmedik düşüş

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta, verilerin yılsonu tatil dönemi sırasında ayarlanmasının çok daha zor hale gelmesi ile birlikte, geçen hafta beklenmedik bir şekilde düşerek, iki ayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

İşsizlik başvuruları, 30 Kasım ile biten haftada, 23,000 düşerek 298,000'e geriledi. Bloomberg'in anketine katılan 41 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 320,000 seviyesinde çıkması bekleniyordu. İşsizlil başvuruları böylelikle, Emek Günü tatilinin verilerde oynama yarattığı Eylül ayının ilk haftasından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Önceki haftanın başvuruları ise 316,000'den 321,000'e revize edildi.

-Fed/Lockhart: Fed sürecin ilerleyişi hakkında net olmalı

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, tahvil alımlarında yapılacak bir azaltma kararının, programın toplam boyutu üzerinde bir limit ile birlikte ya da biteceği tarihe yöenlik belirli bir zaman çizelgesine göre alınması gerektiğini ifade etti.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) bu yıl oy hakkı bulunmayan Lockhart, "FOMC eğer varlık alımlarının azaltılmasına yönelik bir karar verirse, benim görüşüme göre sürecin nasıl ilerleyeceği olabildiğince net olmalı" ifadelerini kullandı.

-ABD'de fabrika siparişleri geriledi

ABD'de fabrika siparişleri Ekim ayında yüzde 0.9 oranında düşüş gösterirken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 1 oranında düşüş olacağı yönündeydi.

Ekonomistlerin tahminleri yüzde 2.5 düşüş ile yüzde 1 yükseliş arasında değişiklik gösterdi. Eylül ayı fabrika siparişleri verisi ise yüzde 1.7'den yüzde 1.8 yükselişe revize edildi.

-ABD hisseleri düşüşü 5. güne taşıyor

ABD hisseleri, beklenenden iyi gelen ekonomik verilerin ardından Fed'in teşvikleri daha yakın bir zamanda azaltacağı söylentilerinin artması sonrasında düşüşü beşinci güne taşıdı.

Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.3 düşerek New York saati ile 13:46'da 1,786.80 puana geriledi. Endeks son beş işlem günün de yüzde 1.1 kayıp yaşayarak kapanışlar baz alındığında iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. Dow Jones endeksi 43.28 puan, yani yüzde 0.3 düşüşle 15,846.49 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 3.3 üzerinde seyretti.

-Avrupa hisseleri Draghi ile geriledi

Avrupa hisseleri, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin finansal piyasalardaki gelişmelerin ve düşük yerel taleplerin, Euro Bölgesi ekonomisine zarar verebileceğini söylemesi ile gerileyerek, beş aydan uzun bir sürenin en uzun kayıp periyodunu gerçekleştirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.9 gerileyerek 314.41 puandan günü tamamladı. Gösterge endeks, bu sene dünya genelindeki merkez bankalarının faiz oranlarını uzun bir süre düşük tutacaklarını belirtmeleriyle yüzde 12 artış gösterdi.

-Altın "Fed" endişesiyle düştü

Altın New York'ta, ABD ekonomik verilerinin Fed'in varlık alımlarını azaltmaya başlayacağı beklentilerini güçlendirmesi ve bunun sonucu değerli metallere yönelik güvenli liman talebinin azalacağı endişesi ile, son dört günde üçüncü kez düştü.

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 1.9 düşerek, New York saati ile 09:48'de, ons başına 1,223 dolara indi. Fiyatlar dün 1,210.80 dolar ile 5 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

-WTI petrol ABD büyümesi sonrası dalgalanıyor

Ocak vadeli WTI petrolün varil fiyatı, New York Mercantile Exchange Borsasında yerel saat ile 10:00'da 21 sent çıkışla 97.41 dolardan işlem görürken, erken saatlerde 97.72 dolara kadar tırmanarak 30 Ekim'den bu yana en yüksek gün içi seviyesine dokundu. Tüm kontratlarda işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 13 altında kaydedildi.

Ocak vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise, Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 53 sent, yani yüzde 0.5 düşüşle 111.35 dolar oldu. İşlem hacmi ise 100 günlük ortalamanın yüzde 21 aşağısında seyretti. Brent petrol ile WTI arasındaki fark 13.86 dolara dokunarak 21 Kasım'dan bu yana en düşük aralıkta gerçekleşti.

-Euro AMB ile yükselişte

Euro, AMB Başkanı Mario Draghi'nin politika yapıcıların ekonomiyi hareketlendirmek için negatif mevduat faizi kullanacağına dair bir işaret vermemesi üzerine dolar karşısında beş haftanın en yükseğine çıktı.

AMB gösterge faiz oranını Frankfurt'taki toplantıda rekor düşük seviye olan yüzde 0.25'te bırakmasına rağmen euro, 16 büyük döviz kuru karşısında değer kazandı. İngiliz sterlini, İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını rekor seviyede tutmasıyla, euro karşısında düşüşün üçüncü gününe girdi. Küresel para birimi volatilitesi endeksi 8 haftanın en yükseğine çıktı. Norveç kronu, euro karşısında dört yılın en düşük seviyesini gördü.