Advertisement

ABD'de ilerleme gösteren verilerin Fed'in aylık tahvil alımlarını, tahminlerden daha erken azaltmaya başlatacağı spekülasyonunu artırmasıyla New York Borsası 5. gününde de geri adım attı; Standard&Poor's 500 Endeksi 2 haftanın en düşüğüne geriledi.

Microsoft Corp., Ford Motor Co. direktörü, şirketin CEO'su Alan Mulally'nin Microsoft'un en yüksek pozisyonunu devralmayacağına işaret etmesinin ardından yüzde 2.4 değer kaybetti. Safeway Inc., Jana Partners LLC'nin süpermarket zincirindeki hissesini azaltması üzerine yüzde 4.6 geriledi. J.C. Penney Co., hedge fonu yöneticisi J. Kyle Bass'in şirketteki hissesini sattığını söylemesi sonrasında yüzde 8.4 düştü.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 1,785.03 puana geriledi. Endeks son 5 seansta yüzde 1.2 düşerek Eylül'den bu yana en uzun süreli kaybını verdi. Dow Jones Endeksi yüzde 0.4 düşüşle 15,821.51 puana indi. Amerikan borsalarında 6.1 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 ayın ortalamasına paralel seyretti.

Rakamların Fed'in teşvikleri azaltması yolunu açtığını söyleyen New York'taki Federated Investors'ın portföy  yöneticilerinden Matthew Kaufler, kısa vadede bir endişe ortamı olduğunu ancak uzun vadede Fed'in tahvil alımlarını azaltmaya başlayarak, piyasanın ana yapıcısı olmaktan uzaklaşmasının olumlu bir şey olduğunu söyledi.

S&P 500 Endeksi bu yıl Fed'in aylık tahvil alımlarını azaltmaktan kaçınması ve kurumsal kazançların, tahminleri aşmasıyla yüzde 25 tırmanarak onyılın en iyi yıllık kazancına işaret etti. ABD merkez bankası, ekonomi beklenti dahilinde ilerlemey kaydederse, tahvil alımlarının hızını azaltmaya başlayacağını söylemişti.