Advertisement

Japonya Ekonomi Bakanı Akira Amari'nin önümüzdeki hafta kanser ameliyatı geçirecek olması, sanayi düzenlemeleri ve ticaret kurallarının liberalleştirilmesinden sorumlu olan bakanın geleceğine gölge düşürdü.

Erken evre dil kanseri tanısı konulan Amari, dün gazetecilere hastalığını açıkladı ve istifasını verdi. Ancak Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Amari'nin istifasını kabul etmedi. Amari, Tokyo hükümetinin 20 yıldır devam eden ekonomik durgunluğu sonlandırma kampanyasında Abe'nin büyüme stratejisinin temel direklerinden biri oldu.

Amari'nin yardımcısı Yasutoshi Nishimura, yarın başlayacak ABD ve Vietnam'ın da aralarında olduğu ülkeleri ile görüşmelerde, Amari'yi temsil edecek. Gelişmeler, Abe'nin kurumsal vergi indirimleri ve ekonomistlerin büyüme için gerekli gördüğü istihdamdaki deregülasyonları ertelediği, parlamentonun son toplantısının arifesinde gerçekleşti.

Büyüme stratejisinin bürokratlar ve politikacılar tarafından birlikte üretildiğini ve bu nedenle Amari, bir süre siyasi karar verme merkezinden uzak olsa da, etkinin sınırlı olacağını söyleyen Tokyo'daki Citigroup Inc.'in başekonomist Kiichi Murashima, "Abenomi'nin en büyük sorunu, Abe'nin bu noktada ne uygulamak istediğinin net olmaması" değerlendirmesinde bulundu.