Advertisement

ABD'de Tüketici Güveni Aralık ayında beklentilerden fazla yükseldi ve beş ayın en yükseğine ulaşarak, tatil-alışveriş sezonuna girilerken hanehalkı harcamalarına yönelik endişeleri hafifletti.

Thomson Reuters/Michigan Üniversitesi Aralık ayı öncü tüketici güveni endeksi 82.5'e yükselirken, Temmuz ayından bu yana en yükseğe ulaştı. Endeks Kasım ayında 75.1 seviyesinde gerçekleşmişti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı endeksin 76 olacağı yönündeydi.

Artan istihdam ile birlikte, yükselen konut ve hisse fiyatları, Ekim ayında gerçekleşen kısmi hükümet kapanması ve bu yılın yüksek vergi oranlarının etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı olarak tüketici güvenine destek oluyor. Tüketici güveninde gerçekleşen artış, hanehalkının tatil sezonu boyunca harcama yapmaya daha fazla eğilim göstereceği anlamına geliyor.

New York'ta bulunan Barclays Plc şef ABD ekonomisti Dean Maki, "Tüketici güveninin genellikle daha yüksek hanehalkı gelirleri ile birlikte yükseldiğini gördük, fakat ayrıca gelişen iş gücü piyasası nedeniyle de birçok hanehalkında gelişim görüyoruz. Bunlar güveni artıran faktörler" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan 54 ekonomistin tahminleri 71 ile 82 puan arasında değişiklik gösterdi. Endeks son resesyonun başladığı Aralık 2007 öncesindeki beş yıllık süreçte 89 ortalaması yakalarken, daralma süresince 18 ayda 64.2 ortalamasına geriledi.

Bugün açıklanan bir başka veriye göre ABD'de tarımdışı istihdam 203,000 artış göstererek beklenenden güçlü görüldü. Ekim ayı istihdam verisi ise 200,000'e revize edilirken, işsizlik oranı yüzde 7 ile son beş yılın en düşüğüne geriledi.