Advertisement

Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser, beklenenden iyi gelen istihdam artışının merkez bankasının varlık alımlarını azaltma ihtimalini artırdığını söyledi.

Fed'in uyguladığı ek teşviklere karşı olan Plosser, "Ekonominin şu andaki gidişatıyla, şu anda muhtemelen tahvil alım programından çıkış yolunu ayarlamanın zamanı. Ekonominin kendi başına istikrar sağlamasına izin vermek için destekleri geri çekmek ya da en azından genişlemenin miktarını azaltmak için seçeneklerimizi değerlendirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Fed yetkilileri 29-30 Ekim tarihindeki Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanaklarında, aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarının, ekonominin beklentiler doğrultusunda ilerlemesi durumunda önümüzdeki aylarda azaltılabileceği sinyalini verdi. FOMC'nin bir sonraki toplantısı 17-18 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek. Plosser'ın bu yıl oy hakkı bulunmazken, 2014 yılında oy hakkına sahip olacak.

ABD'de istihdam Kasım ayında beklenenden güçlü bir artış gösterirken, işsizlik oranı da yüzde 7 ile beş yılın en düşüğüne inerek iş gücü piyasasındaki ilerlemenin ABD ekonomisinde güçlenmeye tetikleyici güç olarak katkı yapacağını gösteriyor.

Plosser ayrıca, "Veri oldukça olumlu, bu çok açık ve iyi bir doğrultuda ilerliyor. Yavaş bir ilerleme kaydetmeye devam ediyoruz" dedi.

İstihdam Kasım ayında 203,000 artarken, Ekim ayı istihdam artışı 200,000'e revize edildi. İstihdamdaki bu iki aylık yükseliş, Şubat-Mart aylarından bu yana en büyük iki aylık artış olarak kaydedildi. Bloomberg anketine katılan 89 ekonomistin tahmin medyanı istihdamda 185,000'lik artış olacağı yönündeydi.