Advertisement

-ABD'de "istihdam" beklenenden güçlü çıktı

ABD'de tarım dışı istihdam, Kasım ayında beklentiden güçlü çıkarken, işsizlik oranı beş yılın en düşüğüne gerileyerek yüzde 7 oldu. Veriler, iş gücü piyasasındaki ilerlemenin ABD ekonomisinde güçlenmeye tetikleyici güç olarak katkı yapacağını gösteriyor.

İstihdam Kasım ayında 203,000 artarken, Ekim ayı istihdam artışı 200,000'e revize edildi. İstihdamdaki bu iki aylık yükseliş, Şubat-Mart aylarından bu yana en büyük iki aylık artış olarak kaydedildi. Bloomberg anketine katılan 89 ekonomistin tahmin medyanı istihdamda 185,000'lik artış olacağı yönündeydi.

-ABD'de tüketici harcamaları yükseldi

ABD'de tüketici harcamaları Ekim ayında beklentiden daha fazla artarak, ekonominin en büyük parçasının tarım dışı istihdamdan destek bularak yukarı yönlü bir ivme kazandığı sinyalini verdi.

ABD ekonomisinin yüzde 70'e yakın bir bölümünü oluşturan hanehalkı harcamaları, yüzde 0.3 yükselirken, bir önceki ayda da yüzde 0.2'lik artış göstermişti. Bloomberg anketine katılan 73 ekonomistin tahmin medyanı, harcamaların yüzde 0.2 artacağı yönünde gerçekleşmişti. Bireysel gelirler ise yüzde 0.1 düştü.

-ABD'de Tüketici Güveni 5 ayın zirvesinde

ABD'de tüketici güveni Aralık ayında beklentilerden fazla yükseldi ve beş ayın en yükseğine ulaşarak, tatil-alışveriş sezonuna girilerken hanehalkı harcamalarına yönelik endişeleri hafifletti.

Thomson Reuters/Michigan Üniversitesi Aralık ayı öncü tüketici güveni endeksi 82.5'e yükselirken, Temmuz ayından bu yana en yükseğe ulaştı. Endeks Kasım ayında 75.1 seviyesinde gerçekleşmişti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı endeksin 76 olacağı yönündeydi.

-Fed/Plosser: İstihdam QE'nin azaltılma ihtimalini artırdı

Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser, beklenenden iyi gelen istihdam artışının merkez bankasının varlık alımlarını azaltma ihtimalini artırdığını söyledi.

Fed'in uyguladığı ek teşviklere karşı olan Plosser, "Ekonominin şu andaki gidişatıyla, şu anda muhtemelen tahvil alım programından çıkış yolunu ayarlamanın zamanı. Ekonominin kendi başına istikrar sağlamasına izin vermek için destekleri geri çekmek ya da en azından genişlemenin miktarını azaltmak için seçeneklerimizi değerlendirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

-Gross: QE'nin Aralık'ta azaltılması ihtimali yüzde 50

Dünyanın en büyük tahvil fonu olan Pacific Investment Management'ın (PIMCO) kurucusu Bill Gross, Kasım ayında tarım dışı istihdamın güçlü bir şekilde yükselmesiyle, Fed'in Aralık ayı toplantısında tahvil alımlarını azaltmaya başlama ihtimalinin yüzde 50 olduğunu dile getirdi.

Gross Bloomberg'te gerçekleştirdiği bir radyo röportajında, "Şu anda ihtimal en az yüzde 50-50, daha önce Ocak ayının azaltmaya başlama noktası olacağına yönelik mantık yürütmeler vardı fakat Fed'in programdan çıkmak için istekli olduğu açık. Son büyüme hızının şimdiye kadar sadece yüzde 2 kadar bir büyüme sunduğunu düşünürsek, Fed hâlâ azaltmaya başlarken çok dikkatli olmalı" ifadelerini kullandı.

-ABD hisseleri "istihdam" ile yükseldi

ABD hisseleri, yatırımcıların beklentilerden daha iyi gelen istihdam artışının Fed'in tahvil alımını azaltma zamanına olan etkisini değerlendirmesiyle yükselirken, Standard & Poor's 500 Endeksi beş günlük düşüşe son verdi.

Standard & Poor's 500 Endeksi New York saatiyle 14:08'de yüzde 1.2 yükselişle 1,805.75 puana geldi. Bu artış, endeksin son dört günde yaşadığı yüzde 1.2'lik kaybını sildi. Dow Jones endeksi 193.24 puan, yani yüzde 1.2 kazançla 16,014.75 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 4.7 altında seyretti.

-Avrupa hisseleri ABD verisiyle yükseldi

Avrupa hisseleri, ABD'de tarım dışı istihdamın Kasım ayında beklenenden daha güçlü bir artış göstermesi sonrasında yükselerek, beş günlük kayıp periyodunu sonlandırdı.

Stoxx 600 Endeksi, yüzde 0.7 artarak günü 316.50 puanda kapatırken, bu yükseliş 14 Kasım'dan bu yana en dik artış olarak gerçekleşti. Gösterge endeks bu hafta yüzde 2.7'lik düşüşe doğru ilerlerken, yıl genelinde merkez bankalarının teşvikleri sürdürmesi ile yüzde 13 ralli yaptı.

-ABD tahvil faizleri istihdamla yükseliyor

ABD hazine tahvilleri, ABD istihdam verilerinin Kasım'da beklenen üstünde ve işsizlik oranının 5 senenin en düşüğünde çıkmasıyla Fed'in tahvil alımını azaltacağı spekülasyonlarının artmasının ardından düştü.

Bloomberg Tahvil İşlemcisi verilerine göre, 10 yıllık gösterge faizleri New York saatiyle 08:42'de iki baz puan çıkarak yüzde 2.89 olmasından önce, beş baz puan yükselişle yüzde 2.93'ü gördü. Faiz, Temmuz 2011'den beri yüzde 3'ü ilk kez geçerek, yüzde 3.01'i buldu.

-Altın "istihdam" sonrası sert dalgalandı

Altın, tarım dışı istihdam verisi sonrası düştü, ancak daha sonra kayıplarını geri aldı.

Altın vadeli kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.1 düşüşle ons başına 1,231 dolara geldi. Kontrat güniçinde 1,210.10 dolara kadar inerek 5 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

-Dolar "istihdam" sonrasında yükselişi hızlandırdı

Dolar, ABD'de tarım dışı istihdam verisinin beklenenden daha güçlü bir artış göstermesi ve işsizlik oranının beş yılın en düşüğüne inmesi sonrasında Fed'in parasal genişlemeyi önümüzdeki ay azaltacağı söylentilerinin güçlenmesi ile değer kazandı.

Dolar yen karşısında yüzde 0.9 prim yaparak New York saati ile 08:44'te 102.70 yenden işlem gördü. ABD dolarının 10 büyük para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Dolar Endeksi, yüzde 0.4 yükseldi ve 1,021.55 puana geldi.

-WTI petrol dalgalı seyrediyor

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları, ABD işsizlik oranının beş yılın en düşük seviyesi olan yüzde 7'ye düşmesinin Fed'in tahvil alımı azaltımı ihtimallerini arttırmasıyla dalgalanıyor.

Ocak vadeli WTI petrolün varil fiyatı Nymex'te 09:50'de 10 sent yükselişle 97.48 dolardan işlem gördü. Kontrat 29 Ekim'den beri en yüksek günlük kapanış olan 98.07 doları buldu. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının iki katıydı.

Ocak vadeli Brent petrol, varil başına 42 sent artışla Londra merkezli ICE Futures Europe'da 111.40 doları gördü. Vadelilerin işlem hacmi ortalamanın yüzde 27 altında seyretti.

Brent petrolün WTI'a olan farkı 13.92 dolar oldu. Dün 19 Kasım'dan beri en düşük kapanış farkı olan 13.60 doları görmüştü. 

WTI petrol dalgalı seyrediyor