Advertisement

Dünyanın en büyük 3. ekonomisi Japonya, 3. çeyrek büyümesini aşağı yönlü revize etti ve cari açığın Ekim'de beklenmedik şekilde düştüğünü açıkladı. Gelişmeler, Başbakan Shinzo Abe'nin toparlanma çabaları karşısındaki zorlukların altını çizdi.

Tokyo'daki Kabine Ofisi, 3. çeyrek gayrisafi yurtiçi hasılasını yüzde 1.9'dan yüzde 1.1'e aşağı revize etti. Maliye bakanlığı da Japonya'nın 128 milyar yen ile en büyük cari açığını verdi. Gelişme, Bloomberg anketine katılan 23 ekonomistin yalnızca 4 tarafından tahmin edildi.

Beklentinin altında kalan şirket harcamaları, Japon şirketlerinin yatırımlara yeterince eğilmediğine işaret ederek, GSYH'nin aşağı revize edilmesine neden oldu. Şirketlerin enflasyonun üzerinde ücret artırmasını istediğini söyleyen Abe, politikalarının, büyümeyi sağlamlaştıracağı konusunda şirketlerin güvenini kazanmaya çalışıyor.

SMBC Nikko Securities Inc.'in başekonomisti Junichi Makino, "Şirketler ekonominin görünümü konusunda bir hâyli ihtiyatlı" dedi.

Topix Endekesi ABD'nin geçtiğimiz hafta tarımdışı istihdamın beklentinin üzerinde geldiğini açıklaması Sonrasında bugün Tokyo saati ile 12:41'de yüzde 1.2 yukarıda seyrediyor. Yen, dolar karşısında yatay bir seyir izleyerek 102.91'den işlem gördü.