Advertisement

Çin'in dış ticaret fazlası, ihracatın beklentinin üzerinde gelmesiyle Kasım'da 4 yılın en yüksek seviyesine genişleyerek, küresel talebşin, dünyanın en büyük 2. ekonomisindeki toparlamayı sürdürmeye yardım ettiğinin sinyalini verdi.

Çin Gümrük Yönetimi'nin verilerine göre dış ticaret fazlası, ihracatın yıllık bazda yüzde 12.7; ithalatın da yüzde 5.3 artmasıyla 33.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çin'de enflasyon da beklenilen yüzde 3'ün altında artış kaydetti.

Yurtdışından gelen taleplerin güçlenmesi, Çin Başbakanı Li Keqiang'a, geçtiğimiz ayki Komünist Parti genel kurulunda kararlaştırılan, piyasaların rolünün artırılması ve yerel tüketimin artırılmasını kapsayan reformları uygulamaya konulması imkanı tanıyabilir. Aynı zamanda beklenenden zayıf gelen enflasyon verisi ve analistlerin 4. çeyrekte yavaşlama öngörmesi, ekonominin hâlen kırılgan olduğuna işaret ediyor.

Küresel aktivite ve ticaret döngüsünün, yüksek gelirli ülkeler arasındaki toparlanmaya bağlı olarak hız kazandığına yönelik sinyallerin olduğunu söyleyen Royal Bank of Scotlan Group Plc'nin baş Çin ekonomisti Louis Kouijs, Çin'in ihracatçılarının bundan yararlandığını söyledi.

Kuijs, ithalatın, fiyatların yıllık bazda düşmesiyle birlikte Çin'in yerel talebinde sağlam genişleme gösterdiğini söylerken, Barclays Plc'nin ekonomisti Chang Jian, ithalatın "daha yavaş yerel talebe" işaret ettiğini savundu.