Advertisement

Ülkesini 15 yıldır devam eden deflsyondan çıkarmaya çalışan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, şirketlere ücretleri artırma çağrısında bulundu ve destek veren Toyota Motor Corp. ve Hitachi Ltd.'ı övdü.

Abe, Tokyo'da başbakanlık ofisinde yaptığı konuşmada, "İstediğimiz, ücretlerin fiyatlarldan daha fazla artması. Olabildiğince hızlı bir şekilde, ekonomik büyümenin şirket büyümesini desteklediği, işverenlerin daha fazla maaş verdiği ve işçilerin daha çok harcadığı verimli bir döngüye girmek istiyoruz" dedi.

Abe yönetiminin reflasyonist çabaları, Topix Endeksi'ne 1999'dan bu yana en büyük kazançları getiren zayıf yen vasıtasıyla ihracatçıların kârlarının desteklenmesinde başarılı oldu. Japonya'da tüketici fiyatlarının şu anda yıllık bazda yüzde 1 artış kaydetmesiyle birlikte Nisan'da yüzde 3 oranındaki satış vergisi artışıyla karşı karşıya olan hanehalkların yaşam maliyetlerinden ötürü zarar germemesi için ücretlerin de yükselmesi gerekiyor.

Deflasyondan kaçmak için ücret artışının çok önemli olduğunu vurgulayan Abe, "Bazı şirketlerden yanıt geliyor. Mesela Toyota ve Hitachi, artırma sözü verdi" dedi.

Abe, sağlıktan tarıma birçok sektörde iş fırsatı yaratılmasına yönelik yapısal reformları uygulama sözü verdi. Japonya başbakanı, Kabine'nin önümüzdeki yıl deregülasyon programı uygulayacağını söyledi.