Advertisement

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, "CHP olarak samimi bir şekilde, AB'ye tam üye olmanın üzerinde duruyor ve bunu samimi olarak istiyoruz. Belki de bunu Türkiye'de samimi olarak isteyen tek parti olma durumuna da gidiyoruz" dedi.

CHP'nin "Küreselleşme Çağında Büyüme, Gelir Dağılımı ve Ekonomik Politika" başlıklı Uluslararası Ekonomi Çalıştayı, eski devlet bakanlarından Kemal Derviş'in moderatörlüğünde ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla, Sheraton Ataköy'de gerçekleştirildi.

Toplantı sonrası gazetecilere açıklama yapan Faik Öztrak, Türkiye'nin kişi başına düşen milli gelir oranının 20 bin doların üzerine çıkamamasını tartıştıklarını, bunun "orta gelir tuzağı mı?" yoksa "teknolojinin geliştirilememesi mi?" olduğunu konuştuklarını söyledi.

Öztrak, Avrupa Birliği ile ABD arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'nın Türkiye'ye etkilerini ele aldıklarını, Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre Türkiye'nin bu anlaşmanın dışında kalması halinde zararının refah cinsinden gayri safi milli hasılasının 3'te 2'sine kadar çıktığını dile getirerek, bu konuda neler yapılabileceğinin görüşüldüğünü anlattı.

Ekonomi politikalarıyla sosyal politikaların birlikte ele alınması gerektiğini kaydeden Öztrak, çalıştayın ikinci oturumunda Avrupa Birliği'nin geleceğinin görüşüldüğünü bildirdi.

Öztrak, "Biz açıkça ifade ettik. CHP olarak samimi bir şekilde AB'ye tam üye olmanın üzerinde duruyor ve bunu samimi olarak istiyoruz. Belki de bunu Türkiye'de samimi olarak isteyen tek parti olma durumuna da gidiyoruz. Buradaki samimiyetsizlikler, halkta çok ciddi bir umut erozyonuna neden oluyor. Bu sadece bizim değil AB politikalarından da kaynaklanıyor. Diğer taraftan yine bizim tarafta da bir niyet eksikliğinin göze çarptığını görüyoruz" diye konuştu.

Çalıştayda son olarak dünyada gelir dağılımı konusu üzerinde durduklarını ve gelir dağılımının dengesizliğinin önlenmesi için neler yapılabileceğini tartıştıklarını ifade eden Öztrak, hem dünyada hem Türkiye'de eşitsizliğin giderilmesi gerektiğini dile getirdi.

Öztrak, dünyadaki sorunların küreselleşmeye bağlı olarak yayıldığını ve bunlarla mücadele için uluslararası iş birliği gerektiğinin altını çizdi.

Basına kapalı yapılan toplantıya, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcıları Umut Oran, Faruk Loğoğlu, Şafak Pavey, milletvekilleri, yerli ve yabancı iktisatçılar katıldı.

AA