Advertisement

Finansal sektörü liberalleştirmeye çalışan Çin, faiz üzerindeki kontrolleri gevşetecek bir adım daha attı. Çin Merkez Bankası, bankaların pazartesi gününden itibaren, mevduat sertifikaları adı verilen bir finansal ürün kullanarak, birbirleriyle mevduat işlemleri yapmasına izin vereceklerini açıkladı.

Sertifika faizleri, Çin'deki faiz kısıtlamalarına tabi olan sıradan mevduatların aksine, piyasalar tarafından belirlenecek.

BBC'nin haberine göre, bu adımın, aynı zamanda bankalararası piyasalardaki nakit sirkülasyonunu da geliştirmesi bekleniyor.

Çin'de bankalararası gecelik faiz oranları Haziran'da bankaların nakit sıkışıklığı döneminde birbirlerine kredi vermeye istekli olmamasından ötürü yüzde bir noktada yüzde 25'in üzerine çıktı.

Çin'in devlet kontrolündeki haber ajansı Xinhua, son adımın, bankalara, bankalararası piyasada sabit maliyetli borçlanma imkanı tanıyacağını söyledi.

Her bir mevduat sertifikası için minimum miktarın 50 milyon yuan (8.2 milyon dolar) olması gerekecek ve bankaların ne kadar sertifikası çıkaracakları konusunda merkez bankasını önceden bilgilendirmesi gerekecek.