Advertisement

Tayland Başbakanı Yinglak Şinavatra, giderek derinleşen siyasi krize son verebilmek amacıyla parlamentonun alt kanadını feshedeceğini ve erken seçime gideceğini açıkladı.

Başbakan Yinglak, 100 binden fazla hükümet karşıtı göstericinin başkent Bangkok sokaklarına dökülmesinin ardından televizyondan yaptığı açıklamada, "Tüm tarafların görüşlerini dinledikten sonra parlamentoyu feshetmek için kraldan kararname çıkarmasını talep etmeye karar verdim. Demokratik sisteme göre erken seçimler yapılacak" dedi.

Seçim Komisyonu'nun en kısa sürede bir seçim tarihi belirleyeceğini belirten Yinglak, kendisinin de yeni başbakan seçilene kadar görevine devam edeceğini söyledi.

Tayland'da parlamentonun feshedilmesi için kralın onayı gerekiyor. Parlamentonun feshedilmesinden sonra seçimlerin 60 gün içinde yapılması öngörülüyor.

Muhalefet partileri, Yinglak'ın açıklamasını tatmin edici bulmazken göstericiler, Yinglak ve ailesi ülkeyi terk edene kadar gösterilere devam edeceğini açıkladı.

Endonezya'nın ardından Güneydoğu Asya'nın en büyük ikinci ekonomisi olan Tayland'da yönetim karşıtları, ağabeyi eski Başbakan Taksin Şinavatra'nın çıkarlarına hizmet ettiğini ileri sürerek, Başbakan Yinglak Şinavatra'nın istifasını istiyor.

Hükümet karşıtı gösteriler, sürgündeki Taksin Şinavatra'nın ülkeye dönebilmesine olanak tanıyan tasarının ekim sonunda parlamentonun alt kanadı tarafından kabul edilmesinin ardından başlamıştı. Askeri darbe ile 2006 yılında görevden uzaklaştırılan Taksin Şinavatra, görevini kötüye kullanmak ve yolsuzluk yapmaktan suçlu bulunmuş, 2 yıllık hapis cezasından kaçmak için 2008'de ülkeyi terk ederek sürgün hayatı yaşamaya başlamıştı.