Advertisement

Bakır fiyatları, ABD ekonomisindeki iyileşmenin Fed'in tahvil alımı azaltımını beklenenden önce gerçekleştireceği spekülasyonlarını arttırmasının ardından düşüş kaydetti.

Üç ay vadeli bakır fiyatları Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.5 düşüşle ton başına 7,088 dolara geriledi ve Tokyo saatiyle 11:13'de 7,107.25 dolardan işlem gördü. Metal bu hafta yüzde 1 yükselirken, bu sene yüzde 10 düştü.

6 Aralık tarihli Bloomberg anketinde Fed'in tahvil alımını 17-18 Aralık toplantısında azaltmasını bekleyen ekonomistlerin oranı yüzde 34 olarak gerçekleşirken, bu oran 8 Kasım anketinde yüzde 17'ydi. ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, tarım dışı istihdama 203,000 yeni çalışanın eklenmesiyle işsizlik oranı son 5 senenin en düşük seviyesi olan yüzde 7'ye geriledi.

Bakırın bu hafta 6,950 ile 7,150 dolar aralığında işlem görebileceğini söyleyen Seul merkezli Korea Exchange Bank Futures Co.'nun yetkilisi Hwang Il Doo, "İyileşen ABD ekonomisi Fed'in tahvil alımını azaltacağı ihtimallerini arttırırken, metallere aşağı yönlü baskı uyguladı," diye belirtti. Doo ayrıca fiyat düşüşünün, Endonezya'nın gelecek sene mineral cevheri ihracatını yasaklayacağını açıklamasının ardından Şanghay'da stokların azalması ve Londra ve Çin'de Kasım ayı ithalatının artmasıyla limitleneceğini ekledi.

Verilere göre, LME'de işlem gören stoklar düşüşün 13. haftasına girerken, Şanghay Vadeliler Borsası'ndakiler Haziran 2012'den beri en düşük seviyesine geriledi.

Şubat vadelileri Şanghay'da yatay seyrederek 50,970 yuandan (8,393 dolar) işlem gördü. Mart vadeli metal New York'ta yüzde 0.2'lik kayıpla pound başına 3.2425 doları gördü.

LME'de alüminyum ve çinko düşüş kaydederken, kalay yükseldi. Kurşun ve nikel yatay seyretti.