Advertisement

(18:00'de güncellendi)

Gelişen piyasalar hisseleri, Çin ihracat verileriyle küresel ekonominin iyileşme sinyalleri vermesinin ardından üç haftanın en büyük sıçramasını yaptı. Hindistan'ın ana muhalefet partisinin seçimlerde 4 eyaleti kazanmasıyla Hindistan hisseleri sıçrarken, Meksika pesosu gelişmekte olan para birimleri arasındaki kazançlara öncülük etti.

ICICI Bank Ltd., S&P BSE Sensex Endeksi'nde ralli yaparken, Hindistan rupisi yüzde 0.5 değer kazandı. Türk hisseleri, ABD'deki tarım dışı istihdam verilerinin Kasım'da beklenilenden yüksek artmasıyla yüzde 1.4 artış gösterdi. Güney Kore wonu dolar karşısında iki senenin zirvesine yükseldi ve Meksika pesosu Ekim'den bu yana en güçlü seviyesine çıktı. Başbakan Yingluck Shinawatra'nın parlamentoyu feshedeceğini açıklamasının ardından Tayland tahvilleri değer kazandı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Londra saatiyle 14:00'te yüzde 1 kazançla 1,011.91 puanı gördü. Hindistan'ın ana muhalefet partisi eyalet seçimlerinde, anketlerde kazandığı yerleri alarak, 2014'teki seçimlerden önce iyi bir ivme yakaladı. Çin'de ihracat 7 ayın en yükseğine tırmanarak, küresel ekonominin, Fed'in tahvil alımlarını azaltımına dayanacak güçte olduğu inancını destekledi.

"Çin ihracatı tahminlerden çok daha güçlüydü ve bu Asya'nın kuzeyini de destekliyor. Hindistan'da ise ana muhalefet partisi, seçimlerde beklenilenden daha iyi bir performans sergiledi," diyen Londra merkezli Amiya Capital LLP'nin gelişen piyasalar stratejisti Michael Wang, "Gelişen piyasalarda yaza kıyasla olumlu bir hava var çünkü gelişen piyasalardaki büyüme şu an en azından hızlandı" diye ekledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Haziran'da kaydettiği bu yılın en düşüğünden yüzde 14 sırarı ve 12 aylık tahmini kazançlarının 10.6 katından fiyatlanıyor. Bu oran MSCI Dünya Endeksi için 14.5 katında seyrediyor.

(18:00'de güncellendi)