Advertisement

Güney Kore hava savunma tanıma bölgesini genişleteceğini açıklayarak, Çin ile tansiyonları daha da arttıracak bir adım attı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı yetkilisi Jang Hyuk'un dün Seul'de yaptığı açıklamaya göre, genişletme kararı 15 Aralık'ta yürürlüğe konulacak ve Çin ile Güney Kore arasında tartışmalı bölge olan Socotra Kayalıkları'nı da kapsayacak. Genişletmenin şu anda Japonya'nın hava savunma sahası içinde buluna Hongdo ve Marado adalarını da içine alacağı açıklandı.

Başkanlık resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, Güney Kore Başkanı Park Geun Hye'nin, "Bu kararı, egemen bir millet olarak tüm ulusal çıkarlarımızı garanti altına alma adına, bir çok grupla ve ilgili bakanlıklarla yaptığımız görüşmelerin ardından, sağduyulu bir şekilde aldık" dediği belirtildi.

Bölgedeki gerilim, Çin'in Doğu Çin Denizi'nde Japonya ve Güney Kore ile tartışmalı bölgeleri kapsayan yeni hava savunma sahasını ilan etmesiyle artmıştı. ABD, Güney Kore ve Japonya, Çin'e cevaben bölgede beklenmedik askeri uçuşlar gerçekleştirmişti.

"Güney Kore'nin kararı sürpriz değildi, bu (Çin'e karşı) bir kısasa kısas hareketi," diyen Güney Kore'deki Pusan Ulusal Üniversitesi'nin uluslararası ilişkiler profesörü Robert Kelly, "Tansiyon yükselecek ve üç ülkenin örtüşen bölgeleriyle senelerce devam edecek" diye ekledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Aralık 2013 Pazartesi, 16:59 Misafir inşallah çok büyük bir kriz çıkar piyasalar alt üst olur altın çıkar da bu illetten kurtuluruz.ama kimse ölmesin