Advertisement

Fed'in varlık alımlarını (QE) Aralık ayında azaltmaya başlayacağını tahmin eden ekonomistlerin oranı, ABD'de tarım dışı istihdamın neredeyse bir yıldır ilk kez iki ay üst üste 200,000'in üzerinde artış göstermesinin ardından iki kat arttı.

Bloomberg'in 6 Aralık'ta düzenlediği ankete katılan ekonomistlerin yüzde 34'ü, Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 17-18 Aralık'taki toplantıda aylık 85 milyar dolar olan varlık alım programını muhtemelen azaltmaya başlayacağını düşünüyor. Bu oran, 8 Kasım'da düzenlenen ankette yüzde 17 seviyesindeydi. Kasım ayında, katılımcıların yüzde 53'ü varlık alımlarının Mart ayında azaltmaya başlayacağı tahmininde bulunmuştu. Bu oran, 6 Aralık'ta düzenlenen ankete katılan 35 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, yüzde 40'a düştü.

ABD'de Cuma günü açıklanan Kasım ayı işsizlik oranı verisi yüzde 7 ile beş yılın en düşük seviyesine inerken, Ekim ayında revize rakam ile 200,000 artan tarım dışı istihdam Kasım ayında 203,000'lik bir artış gerçekleştirdi. Bloomberg'in anketine katılan 89 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, tarım dışı istihdamın Kasım ayında 185,000 artması bekleniyordu.

Asheville, North Carolina'da Parsec Financial Management Inc. başekonomisti ve Fed'in eski ekonomistlerindenJames Smith, "Bariz bir şekilde, ekonomi FOMC'nin beklediğinden daha iyi bir performans gösteriyor ve varlık alımlarını azaltmaya başlamamak için hiçbir sebep yok," dedi ve Fed'in varlık alımlarını Aralık ayında aylık 65 milyar dolara düşüreceği tahmininde bulundu.

Son üç ayın en hızlı artışını gösteren istihdam verisi, şirketlerin talebin artacağına ilişkin daha fazla güveni olduğunu işaret ediyor. Bunun yanında, Kasım ayında ücretlerde ve çalışma saatlerindeki artış, tatil alışverişi dönemi boyunca, Amerikalılara daha fazla harcama yapması için imkan tanıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Aralık 2013 Pazartesi, 11:21 Misafir 18 aralikta fed alimlari azaltmadiği zaman bu anketi̇mi̇z böyle dedi̇ böyle çikti di̇ye yazmayin 18 aralikta deği̇l martta bi̇le fedi̇n azaltim yapma i̇hti̇mali̇ zayif neden böyle bi̇r ankat yaptiniz yayinladiniz anlamak çok zor
09 Aralık 2013 Pazartesi, 11:17 Misafir bu tür haberlerin 2015 e kadar devam edeceğini düşünüyorum.
09 Aralık 2013 Pazartesi, 11:09 Misafir bize altın ters köşe yapar? diye düşünüyorum? eylül ayı da beklen? ters oldugun ? kış 1400 zorla ? i̇lkbaharda? 1200 doğru satış olur?