Advertisement

(23:18'de güncellendi)

ABD hisseleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin rekor seviyeyi görmesinin ardından, bütçe görüşmelerinde anlaşma sağlanmasıyla Fed'in tahvil alımını azaltmasının kolaylaşacağı söylentilerinin artmasıyla düşüşü ikinci güne taşıdı.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.1 gerileyerek günü 1,782.05 puanda tamamladı ve 8 Aralık'taki zirve rerkorunun ardından gerçekleştirdiği iki günlük kayıpları yüzde 1.5'e çıkardı. Bugünkü gerileme aynı zamanda 7 Kasım'dan bu yana en dik düşüş olarak kaydedildi.

LPL Financial LLC şef piyasa stratejisti Jeffrey Kleintop, "Fed'in Aralık ayında tahvil alımlarını azaltması durumuna daha da yaklaştık. Piyasalar, gelişme gösteren ekonomik veriler ve netleşen bütçe görüşmeleriyle, azaltmadan sadece bir hafta uzakta olduğumuz düşüncesini yükseltiyor. Anlaşma kesinlikle olumlu ve çok iyi bir şey, fakat aynı zamanda Fed'in yakında azaltmaya başlamasına neden olabileceği için aynı zamanda olumsuz bir durum" ifadelerini kullandı.

S&P 500 Endeksi bir önceki gün rekor seviye olan 1,808.37'yi görmesinin ardından dün yüzde 0.3 düştü. Gösterge endeksi bu yıl yüzde 25 ralli yaparak, 1998'den bu yana en büyük yıllık yükselişe doğru ilerliyor.

Yatırımcılar gelecek hafta toplanacak olan Fed'in tahvil alımı azaltımını ne zaman gerçekleştireceğini değerlendiriyorlar. Fed yetkilileri maliye politikasındaki aksamalardan 30 Ekim'deki açıklamada bahsetmiş ve Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker 9 Aralık'taki konuşmasında bütçedeki belirsizliğin yatırım kararlarını etkilediğini söylemişti.

(23:18'de güncellendi)