Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de yeni yuan kredileri ve en geniş kredi göstergesi geçtiğimiz ay beklentileri aşarak, hükümetin borçlanmayı düşürmek istediğine ilişkin şüpheye neden oldu.

Çin Merkez Bankası'nın verilerine göre yeni yuan kredileri 624.6 milyar yuana çıkarak, 41 analistin medyan tahmini olan 580 milyar yuanın üzerinde geldi. Kredinin en geniş kapsamlı göstergesi olan toplam finansman 1.23 trilyon yuan ile tüm ekonomistlerin tahmini aşarken, M2 para arzı yıllık bazda 14.2 yükseldi.

Rakamlar, perakende satışlardaki kazançlar ve yavaşlayan sanayi üretimi ile karışık bir tablo çizen Çin ekonomisinin büyümesini destekleyecek yollar bulduğuna işaret ediyor. Artan para piyasası faizleri ve tahvil getirilerinin, yetkililerin borçları azalttığı spekülasyonuna neden olmasının ardından Çin, bu hafta Pekin'deki yıllık ekonomi çalıştayına bir netlik getirebilir.

Kredi genişleme hızının hâlen güçlü olduğunu söyleyen Hong Kong'taki Royal Bank of Scotland Group Plc'nin baş Çin ekonomisti Louis Kuijs, "Som veriler insanların, yetkililerin kredi büyümesini kontrol altına almaya ne kadar istekli, kaldıraçlardaki artışı sınırlamak konusunda ne kadar ciddi olduğunu merak etmesine neden olacak" dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi dün kömür üreticilerinin değer kaybetmesi ve yatırımcıların, ekonomi çalıştayında hükümetin büyüme hedeflerini indireceği spekülasyonu üzerine yüzde 1.5 ile 13 Kasım'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Kredi verileri, piyasanın kapanışının sonrasında açıklandı.