Advertisement

Güney Kore Merkez Bankası, 14 yılın en düşüğünde seyreden enflasyonun, değer kaybeden yenin, ihracatı tehdit ettiği Asya'nın en büyük ekonomisinde büyümeyi destekleme imkanı tanıması sayesinde politika faizini aynı bıraktı.

Bankanın başkanı Kim Choong Soo ve yönetim kurulu, politika faizi olan 7 günlük geri alım oranını yüzde 2.5 ile Mayıs'taki seviyesinde bıraktı. Bloomberg anketine katılan 15 ekonomistin tamamının beklentisi de bu yöndeydi.

Politika yapıcılar, bu hafta yen karşısında 2008'den bu yana en yüksek seviyesine tırmanan wonun, Güney Koreli ihracatçıların, Japon şirketleri karşısındaki rekabetliliğini tehdit etmesini kontrol altına almaya çalışıyor. İhracat Kasım'da beklentinin altında artış kaydederken, ülkenin Maliye Bakanı Hyun Oh seok geçtiğimiz hafta yetkililierin yene karşı wondaki hareketleri izlediklerini söyledi.

Zayıf yenin, Güney Koreli ihracatçılar üzerinde baskı oluşturabileceğini söyleyen HI Investment&Securities'in başekonomisti Park Sang Hyun, "Eğer Japonya daha agresif para politikasına yönelirse ve yen daha da zayıflarsa, bu, büyümeyi olumsuz etkileyerek Kore Merkez Bankası'nın parasal genişleme tedbirlerini artırmasına neden olabilir" dedi.

Won bu yıl yen karşısında yüzde 20 değerlendi ve 10 Aralık'ta 2008'den bu yana en yükseğini kaydetti.