Advertisement

(17:00'de güncellendi)

Dolar, ABD'de perakende satışlardaki artışın Fed'in teşvikleri azaltacağı beklentisini güçlendirmesi sonucu, önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer kazandı. Avrupa hisse senetleri, son iki ayın en düşük seviyesine gerilerken, Euro Bölgesi tahvilleri değer kaybetti ve ABD hisse senetleri, son bir ayın en hızlı düşüşünün ardından fazla değişmedi.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Endeksi, New York saati ile 09:37'de, yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, dün yüzde 1.1 düştükten sonra fazla değişmedi ve Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 gerileyerek 10 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini gördü. . MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 düştü. İspanya tahvillerinin faizi sekiz yılın en düşüğünden yükseldi. Spot altın yüzde 1.7 düştü.

Daha fazla ekonomist, Fed'in gelecek haftaki toplantısında varlık alımlarını azaltacağını düşünüyor ve bugün açıklanan veri, ABD'de perakende satışların Kasım ayında ekonomistlerin tahmininden daha hızlı arttığını gösterdi. Çin'de politika yapıcılar, 2014 yılı büyüme tahminini belirlemek üzere bu hafta biraraya geliyor. Endonezya, Yeni Zelanda, Güney Kore ve İsviçre merkez bankaları bugünkü toplantılarında gösterge faizleri değiştirmedi. Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcılarından Peter Praet, bir stres testinde ülke tahvil risklerinin değerlendirilmesinin, bankaların AMB fonlarını kullanarak ülke borçlanma kağıtlarını alma konusunda cesaretlerini kıracağını kaydetti.

Zürih'te Julius Baer Group Ltd. strateji araştırma müdürü Christoph Riniker, "Farklı kaynaklara göre, varlık alımlarının azaltımı Ocak ile Mart arasında bekleniyor. Bu yüzden, azaltımın daha erken yapılmasının bazı negatif etkileri olabilir," dedi ve "Bizce yıl sonu rallisi olmayacak, zira yıl içindeki performans çok iyiydi ve yatırımcılar şu anda çok iyimser" şeklinde görüş bildirdi.

Dolar, Bloomberg'in izlediği 16 önemli para biriminin 15'i karşısında değer kazandı ve Avustralya doları karşısında yüzde 1'den fazla ve İsveç, Japonya ve Norveç para birimlerine karşı ise en az yüzde 0.5 değer yükseldi.

(17:00'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Aralık 2013 Perşembe, 17:09 Misafir ne tedirginliği kardeşim. rahat olun.türkiye güçlü ülkedir.türke birşey olmaz.