Advertisement

Nikel, Endonezya'nın cevher ihracatı yasağının stokları olumsuz etkileyeceği endişeleri artarken, yükselişinin 2. gününe girerek bir ayın zirvesine doğru ilerliyor.

Londra Metal Borsası'nda (LME) üç ay vadeli nikel fiyatı yüzde 0.9 kazançla Şanghay saatiyle 11:30'da ton başına 14,150 dolardan seyretti. Kazanç, LME'de en kötü performansı sergileyen nikelin bu seneki kayıplarını yüzde 17'ye geriletti. Dün 14,180 doları bulan nikel, 6 Kasım'dan bu yana en yüksek gün içi seviyesini kaydetti.

Nikelin en büyük üreticisi olan Endonezya, 12 Ocak'tan sonra cevher ihracatını yasaklamayı planlıyor. Japonya'nın öncü üreticileri alternatif arz olarak Filipinler ve Yeni Kaledonya'dan alımları arttıracaklarını açıkladı. Çin'in ihracat fazlası geçen ay son 4 senenin zirvesi olan 33.8 milyar dolara artarak, küresel talebin dünyanın en büyük metal tüketicisine yardım ettiğini gösterdi.

"Endonezya yasağı nikel fiyatlarını arttırdı," diyen Şanghay merkezli SMM Information & Technology Co'nun analisti Chen Ruikan, "Metal piyasası Çin'den gelen olumlu ekonomik verilerle cesaretlendirilmiş durumda," diye ekledi.

Şubat vadeli bakır kontratı Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 0.5 artışla ton başına 51,330 yuandan (8,448 dolar) işlem gördü. Mart vadeli kontrat yüzde 0.4 düşüşle New York'taki Comex'te pound başına 3.283 doları buldu.

LME'de üç vadeli kontrat yüzde 0.4 gerilemeyle ton başına 7,195 doları gördü. Alüminyum, çinko, kurşun ve kalay da düştü.