Advertisement

İsviçre Merkez Bankası, Euro Bölgesi ekonomisindeki toparlanmanın ivme kazanmakta zorluk çekmesi ile birlikte, frank tavanını korumak için sınırsız Döviz alma taahhüdünü sürdürdü.

Thomas Jordan'ın başkanlığındaki İsviçre Merkez Bankası, euro başına 1.20 frank seviyesindeki tavanı devam ettirdi ve gösterge faiz için hedef aralığını sıdr ile yüzde 0.25 arasında tuttu. Bu kararlar, Bloomberg'in anketine katılan 22 ekonomistin tümü tarafından önceden tahmin edildi. Banka, "frankın "halen yüksek" olduğunu kaydetti.

Zürih merkezli Banka, Avrupa borç krizinden rahatsızlık duyan yatırımcıların güvenli liman niteliğindeki frankı euro karşısında parite seviyesine (1 euro = 1 frank) itmesi ve bu hareketin ihracat için tehdit oluşturmasının ardından, deflasyon ve resesyon riskini işaret ederek, iki yıl önce tavan seviyesi belirledi. Euro Bölgesi'ndeki toparlanmanın bir yılı aşkın süredir İsviçre Merkez Bankası'nı müdahaleden uzak durmasına olanak sağlamasına karşın, ekonomistler, diğer bir Bloomberg anketine göre, merkez bankasının 2015 yılından önce tavanı kaldırmayacağı görüşünde.

Zug, İsviçre'de, Bantleon Bank ekonomisti Daniel Hartmann, "Sıfır faiz politikasından ve minimum döviz kurundan ayrılmak için bir neden yok," dedi ve "Tavan, ekonomiye hasarı en aza indirmek ve deflasyon riskinden dolayı koyuldu. Her iki riskin de yoğunluğu azaldı, ancak tamamen ortadan kalkmadı" şeklinde görüş bildirdi.