Advertisement

(19:18'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, yatırımcıların Fed'in gelecek hafta gerçekleştireceği toplantıda tahvil alımlarını azaltıp azaltmayacağına yönelik, ABD'den gelen perakende satışları ve işsizlik başvuruları verilerini değerlendirmeleri ile son iki ayın en düşük seviyesine geriledi.

John Wood Group Plc, mühendislik bölümü 2014 favöklerinin yüzde 15 kadar düşebileceğini açıklaması sonrasında Temmuz 2011'den bu yana en düşüğe geriledi. PSA Peugeot Citroen, General Motors Co ile olan ortaklığından yapacağı tasarruf tahminlerini düşürmesinden sonra yüzde 7.6 değer kaybetti. Ziggo NV ise Liberty Global Plc'nin şirketi almak için görüşmelere yeniden başlayacaklarını açıklaması sonrasında, zirve rekoru kırdı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1 gerileyerek günü 310.24 puanda tamamlayarak 9 Ekim'den bu yana en düşük seviyeden kapandı. Endeks, ABD verilerinin etkisiyle Fed'in tahvil alımını tahminlerden daha erken azaltabileceği spekülasyonlarıyla son üç günde düşüş yaşadı.

Bloomberg'in 6 Aralık tarihli anketinde Fed'in tahvil alımını 17-18 Aralık toplantısında azaltmasını bekleyen ekonomistlerin oranı yüzde 34 olarak gerçekleşti. Bu oran 8 Kasım anketinde yüzde 17'ydi.

Julius Baer Group Ltd. şef araştırma stratejisti Chritoph Riniker, "Çeşitli kaynaklara göre, tahvil alımlarının azaltılması Ocak ya da Mart'ta bekleniyor, bu nedenle daha erken gerçekleşmesi bazı olumsuz etkiler yapar. Bizim görüşümüz ise yıl içerisindeki oldukça iyi performans ile bir yıl sonu rallisi olmayacak, yatırımcılar şu anda fazla iyimser" ifadelerini kullandı.

18 Batı Avrupa piyasasının tamamı bugün kayıp yaşadı. İngiltere FTSE 100 yüzde 1, Almanya DAX yüzde 0.7, Fransa CAC 40 ise yüzde 0.4 geriledi.

(19:18'de güncellendi)