Advertisement

Adını taşıyan yasanın son hâlinin yazılmasına dahil olmayan Paul Volcker, regülatörler bankaların işlemlerine getirdiği kısıtlamaların detaylarını belirlerken, gelişmeleri uzaktan izliyor.

Kurumlar ile içiçe olmanın kendi görevi olmadığını söyleyen Volcker, "Raporlar ve güncellemeler alıyorum ve bazı sorunlarla ilgileniyor. Ama doğrudan dahil değilim. Kişisel olarak, şartlar ile ilintili konuşmalardan uzak kaldım" dedi.

Eski Fed Başkanı Volcker, salı günü yayınlanmadan önce yasanın son hâlinin nasıl yayınlandığını bilmediğini belirterek, "Büyük ihtimalle kuralları benden daha çok okumuşsunuzdur. Karışık, ancak yasanın, benim kendi evimin sigorta poliçesinden daha kısa olduğunu görmekten memnunum" dedi.

Fed ve diğer 4 regülatör, Volcker'ın öneriyi paylaşmasının 5 yıl sonrasında yasayı kabul etti. 2008 finansal kriziyle ortaya çıkan önlem, bankaları, iflaslarına neden olacak pozisyonlardan uzak tutmaya çalışıyor. Volcker kuralı tam olarak 2015'te devreye girecek.

Son hâli yayınlandıktan sonra regülatörlerle konuştuğunu söyleyen Volcker, "Dengeleme konusunda iyi iş çıkardılar. Ya prensip ya da kuralla düzenlersiniz. Bu düzenleme her ikisini de yapıyor. Prensip kısmı, benim üzerine çok konuştuğum taraf" dedi.