Advertisement

Slovenya'nın mali yardıma ihtiyaç duyma riski, hükümetin bankacılık sektörüne destek sağlamanın maliyetinin 4.7 milyar euro olacağını ve bunun da bütçede ayrılan tutarın daha altında olduğunu kaydetmesinin ardından azaldı. Ülke tahvilleri değer kazandı.

Avrupa Birliği Parasal İşlerden Sorumlu Komiseri Olli Rehn, Slovenya'nın stres testlerinin ve varlık kalite incelemesinin sonuçlarının açıklanmasından sonra yaptığı açıklamada, Slovenya'nın finans sektörünü onarmak için dışarıdan yardıma ihtiyaç duymayacağını kaydetti. Ülkenin en büyük üç bankası olan Nova Ljubljanska Banka d.d., Nova Kreditna Banka Maribor d.d. ve Abanka Vipa d.d., Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası'nın bugün Ljubljana'da yaptığı açıklamaya göre, toplam 3 milyar euroluk bir enjeksiyona ihtiyaç duyuyor.

Merkez Bankası Başkanı Bostjan Jazbec, ülkenin sekiz bankasının yeniden sermayelendirilmesinin uluslararası yardım ihtiyacının ortadan kalkmasını sağlayacağını ve Slovenya'yı resesyonun dışına taşıyacağını kaydetti. Bankaların ekonomik üretimin beşte birinden daha fazla kötü borç yükü altında olmaları ile birlikte, ülke bankaları kurtarmak için yaklaşık 5 milyar euroluk bir nakit tamponu oluşturdu. Bu miktar, banka kurtarma planı için gerekenden daha fazla ve yatırımcı güveninin artmasına yardımcı oluyor.

Jazbec, ülke başkentinde düzenlediği basın toplantısında, "Banka yeniden sermayelendirilmesinden sonra, Sloven bankaları Euro Bölgesi'nde en iyi sermayelendirilmiş bankalar arasında yer alacak," dedi.