Advertisement

-ABD işsizlik başvurularında beklenmedik yükseliş

ABD'de işsizlik başvuruları geçtiğimiz haftada yaklaşık üç ayın en düşüğünden sıçrarken, yıl sonu tatiline yaklaşırken verileri düzeltmenin zorluğunu yansıtıyor.

Başvurular 7 Aralık'ta sona eren haftada, 68,000 artarak iki ayın zirvesi 368,000'e yükselirken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisinin çok üzerinde gerçekleşti. Şükran Günü'nü de içeren bir önceki hafta verileri ise 300,000'e revize edildi.

-ABD perakende satışları 5 ayın en hızlı artışını gösterdi

ABD Kasım ayı perakende satışları, Amerikalıların otomobil satın alımları ve tatil alışverişi sezonuna girilirken indirimlerden faydalanmalarıyla tahminlerin üstünde çıktı.

Washington'dan gelen Ticaret Bakanlığı verilerine göre, perakende satışları Ekim'de yüzde 0.6 yükselmesinin ardından, Haziran'dan beri en büyük artışla yüzde 0.7 ilerledi. Bloomberg anketine katılan 83 ekonomistin tahminlerinin medyanı, yüzde 0.6 yükseliş olarak gerçekleşmişti. Otomotiv sektörü hariç satışlar, yüzde 0.4 artarak, yine tahminlerin üstünde çıktı.

-S&P ABD'nin büyüme tahminini indirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's, ABD'nin ekonomik büyüme tahminini, önceki çeyrekte öngördüğü yüzde 3.1'den yüzde 2.6'ya indirdi. Kredi kuruluşu, hükümetin harcama kesintilerinden kaynaklanan aşağı yönlü risklerin, tahminlerin değiştirilmesine neden olduğunu söyledi.

S&P yaptığı açıklamasında, "2014'teki ek harcama kesintileri ve Ekim'deki kapanmanın ardından Washington'da yeni bir siyasi çekişme olasılığı ışığında, ABD için GSYH tahminimizi indirdik" dedi.

-S&P: Avrupa şirketleri için temkinli olunmalı

 Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Avrupa şirketleri için daha olumlu kredi niteliği beklentisi olsa da temkinli olunması gerektiğini bildirdi.

S&P'nin Avrupa'daki şirketlerin kredi görünümlerine dair 2014 yılı beklentilerini aktardığı açıklamada, eylül ayında Avrupa şirketlerinin temerrüt oranının yüzde 6,8 olduğu, bu oranın 2014 sonu itibariyle yüzde 6'ya düşeceğinin öngörüldüğü belirtildi.

-ABD hisselerinde Fed tedirginliği sürüyor

ABD hisseleri, gelişen ekonomik veriler Fed'in tahvil alımlarını önümüzdeki hafta azaltacağı söylentilerini artırması ile düşüşü üçüncü güne taşırken, Standard & Poor's 500 Endeksi bir ayın en düşük kapanışına hazırlanıyor.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek New York saati ile 14:20'de 1,776.01 puan olurken, erken saatlerde yüzde 0.6'ya varan düşüşleri azalttı. Dow Jones endeksi ise 68.39 puan, yani yüzde 0.4 kayıpla 15,775.14 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalama ile aynı çizgide seyretti.

-Avrupa hisseleri düşüşü 3. güne taşıdı

Avrupa hisseleri, yatırımcıların Fed'in gelecek hafta gerçekleştireceği toplantıda tahvil alımlarını azaltıp azaltmayacağına yönelik, ABD'den gelen perakende satışları ve işsizlik başvuruları verilerini değerlendirmeleri ile son iki ayın en düşük seviyesine geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1 gerileyerek günü 310.24 puanda tamamlayarak 9 Ekim'den bu yana en düşük seviyeden kapandı. Endeks, ABD verilerinin etkisiyle Fed'in tahvil alımını tahminlerden daha erken azaltabileceği spekülasyonlarıyla son üç günde düşüş yaşadı.

-Altın "Fed" endişesi ile düştü

Altın New York'ta, ABD'de kanunkoyucuların bütçe konusunda anlaşmaya varmasının ardından Fed'in varlık alımlarını azaltacağı endişesi ile, düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 1.8 düşerek, New York saati ile 08:51'de, ons başına 1,235 dolara geriledi. Bu seviyede bir kapanış olursa, 2 Aralık'tan bu yana en hızlı düşüş gerçekleşmiş olacak.

-Dolar yükselişin 2. gününde

ABD doları, ülkede perakende satışlarının geçtiğimiz ay beklenenden fazla yükselmesi ile Fed'in önümüzdeki hafta gerçekleştireceği Aralık ayı toplantısında aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarını azaltacağı söylentilerinin artması sonrasında yükselişi ikinci güne taşıdı.

Dolar euro karşısında yüzde 0.2 prim yaparak 1.3765 dolar seviyesine gelirken, dün 1.3811'e kadar zayıflamış ve 29 Ekim'den bu yana en düşüğe gerilemişti. Dolar yen karşısında ise yüzde 0.5 ilerledi ve 102.93 yen seviyesinde. Yen euro karşısında yüde 0.3 kayıpla 141.67 yenden işlem görüyor.

-WTI fiyatları yükseliyor

Batı Teksas ham petrolü ABD perakende satışlarının yükselmesinin ardından artışa geçti.

Ocak vadeli WTI kontratının varil fiyatı, 40 sent artışla Nymex'te New York saatiyle 09:32'de 97.84 dolardan işlem gördü. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 31 altında gerçekleşti. Vadeliler bu yıl yüzde 6.6 arttı.

Ocak vadeli Brent kontratı 80 sent gerilemeyle Londra merkezli ICE Futures Europe'da 108.90 doları buldu. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 9.3 altında seyretti.

Brent petrol ile WTI arasındaki fark 11.06 dolar oldu. Fark dün son üç günde ilk kez yükselerek, 12.26 dolara çıktı.

-ABD hazine tahvilleri düşüşe geçti

ABD'de hazine tahvilleri, perakende satışlarının Kasım ayında tahminlerin üstünde yükselmesinin ardından, Fed'in yakın bir zamanda teşviği azaltacağı spekülasyonlarıyla düşüşe geçti.

Bloomberg Tahvil İşlemcisi'ne göre, 10 yıllık tahvil faizleri bir baz puan yükselişle New York saatiyle 08:42'de yüzde 2.87'ye çıktı. 30 yıllık tahvil faizleri bir baz puan düşerek yüzde 3.88'e geriledi.