Advertisement

Amerikan Nüfus İdaresi'ne göre yoksulluk oranı geçtiğimiz yıl yüzde 15’e ulaşarak, 1929 yılında yaşanan ''Büyük Depresyon'' dönemindeki yüzde 15.1'lik seviyeye çok yaklaştı.

ABD’de yaklaşık 46,5 milyon kişi yoksulluk sınırının altında yaşamasına rağmen, kişi başuna düşen ortalama gelir yıllık 51 bin dolarda seyrediyor.

Philadelphia, Washington, Los Angeles, Santa Barbara, Dallas ve Chicago'nun da aralarında bulunduğu 25 şehirde yapılan araştırmada evsizlik oranı yüzde 3 artış gösterdi ve bu şehirlerden bazılarındaki evsiz insanların sayısının 2014 yılında da artmaya devam edeceği belirtildi.

Araştırmaya göre, Los Angeles'ta her gece ortalama 20 bin kişi sokakta uyuyor ve bunların 2 bine yakınının aile olduğu belirtiliyor.

Los Angeles'taki evsizlik oranı geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 26 artarken, ABD'nin en büyük kentlerinden Chicago'daki artışın yüzde 11.4 olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Araştırmanın yapıldığı 25 şehirde evsizlerin yüzde 19'unun bir işte çalıştığı belirlenirken, san francisco yüzde 22 ile en fazla evsizin iş sahibi olduğu kent olarak dikkat çekiyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Aralık 2013 Cuma, 11:51 Misafir fed ayda 85 milyar dolarlık tahvil alım program yapacağına 46 milyon fakirlik sınırının altında yaşayan vatandaşına ayda 1000 dolarlık harcama ticketi verse idi ve geri kalan yaklaşık 40 milyar dolar ile tahvil alımı yapsa idi abd ekonomisi bugün çok daha iyi bir yerde olurdu. gelirin tabana yayılmasına da çok önemli bir katkı sağlanırdı.