Advertisement

Japon yeninin, dolar karşısında 5 yılın en düşük düzeyine gerilemesi üzerine Tokyo Borsası yeniden yükselişe geçti.

Kağıt şirketlerini izleyen endeks yüzde 1.2 ile Topix Endeksi'ndeki 33 sektör arasında en büyük sıçramayı kaydetti. JVC Kenwood Corp., şirketin Çin'de otomotiv rezin panelleri üreteceği haberi üzerine  yüzde 4.2 primlendi. Nippon Telegraph & Telephone Corp., hükümetin şirketteki hisselerini satarak 153.3 milyar yen artırmayı planladığını söylemesi sonrasında yüzde 0.9 geriledi.

Topix Endeksi yüzde 0.9 düşmesinin ardından kayıplarını geri alarak yüzde 0.4 kazançla 1,246.58 puana çıktı. Endeks bu hafta yüzde 0.9 yukarıda seyrediyor. Nikkei 225 Endeksi yüzde 1 artışla 15,487.73 puana çıktı. Yen, dolar karşısında yüzde 0.4 zayıflayarak 103.77'ten Ekim 2008'den bu yana en düşük düzeyini kaydetti. ABD'de dün açıklanan perakende satışlar Kasım'da beklentilerin üzerinde artışa işaret ederek, Fed'in önümüzdeki hafta teşvikleri azaltmaya başlayacağı spekülasyonunu artırdı.

Tahvil alımlarının azaltımının, ekonomide güçlenmeyi yansıtması ve yen üzerinde aşağı yönlü baskı uygulamasından ötürü o kadar kötü olmadığını söyleyen Nomura Holdings Inc.'in hisse senedi piyasa stratejisti Masaaki Yamaguchi, "Piyasa tahvil alımlarının azaltımının olumsuz etkilerini fiyatlamayı tamamlayınca, hisselerin geri sıçraması anlamlı olacak" dedi.