Advertisement

(18:13'te güncellendi)

Yen dolar karşısında beş yılın en düşüğünden toparlanırken, emtialara mısırdaki düşüş öncülüğünde geriledi, ABD hisseleri ve hazine tahvilleri büyük bir değişiklik yaşamadı. Altın ise dünkü kayıpların ardından bugün yükseldi.

Yen dolar karşısında 103.92 ile Ekim 2008'den bu yana en düşüğe gerilemesinin ardından toparlanarak yüzde 0.2 yükseldi ve New York saati ile 10:16'da 103.14 yenden işlem gördü. WTI petrol ve mısır yüzde 0.9'un üzerinde gerileyerek S&P GSCI emtia endeksinin düşüşü üçüncü güne taşımasına öncülük etti. Doğal gaz fiyatları iki yılın en yükseğinden gerilerken, altın da dün yüzde 2'nin üzerinde kayıp yaşamasının sonrasında bugün prim yaptı. 10 yıl vadeli hazine tahvili faizleri, iki günlük yükselişin ardından büyük bir değişiklik yaşamayarak yüzde 2.88 oldu. Standard & Poor's 500 Endeksi bir ayın en düşüğü yakınlarında dalgalı seyrederken, Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 ilerledi.

ABD'de bugün açıklanan hükümet verilerine göre üretici fiyatları endeksi (ÜFE) Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0.1 gerilerken, yıllık bazda yüzde 0.7 yukarıda gerçekleşti. Dünya genelinde hisseler, ABD ekonomisindeki ilerleme işaretleri ile Fed'in gelecek haftaki toplantısında tahvil alım programını azaltacağı endişesi ile, Ağustos'tan bu yana en büyük haftalık düşüşe hazırlanıyor. JPMorgan Chase & Co. ise S&P 500 Endeksi'nin para politikasının genişlemeci sürdürülmesi ile yıl sonunda yüzde 17 ralli yapacağı tahmininde bulundu.

Londra'da Royal Bank of Canada 10'lar Grubu Döviz strateji müdürü Adam Cole, "Fed'in varlık alımlarını azaltması bariz bir şekilde geliyor," dedi ve "Gelecek hafta olmasa bile, neredeyse herkes anketlerde azaltımın Mart ayında olabileceği tahmininde bulunuyor ve aynı zamanda, Japonya Merkez Bankası'nın gelecek yılın başlarında yeniden gevşemeye gidebileceği riski algılaması var" şeklinde görüş bildirdi.

(18:13'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Aralık 2013 Pazar, 01:00 Misafir ekonomistlerin sahip olduğu en büyük zaaf; ağaçlara/verilere bakmaktan, ormanı görememeleridir. bu yüzden yıllardır; "her ekonomist; sosyoloji ( hatta antropoloji ), politika, felsefe gibi diğer bilimlerden de anlamak zorundadır." derim. abd yıllar boyunca dünyayı paralize edip; ( tahminim en fazla 40-45 milyar usd / ay ' a düşebilir.) 5-10-15 milyar usd yukarı aşağı oynayarak; faizleri de düşük tutup; enflasyonu ve yüksek faizleri de size çakarak, on yıllarını geçirmek zorunda... saygılar.