Advertisement

Bakır fiyatları, Çin'deki rekor üretimin aşırı arzı tetikleyeceği endişeleri ve Fed spekülasyonlarıyla altı günün ilk düşüşünü kaydetti.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.4 kadar düşerek ton başına 7,195 dolara geriledi ve Şanghay saatiyle 09:59'da 7,209.50 dolardan işlem gördü. Bugünün kaybı haftalık kazancı yüzde 1.2'ye düşürdü. Bakır fiyatları bu sene yüzde 9.1 azaldı.

Çin'deki bakır üretimi, yüksek işleme ve rafineri ücretlerinin üreticileri daha fazla metal üretmeye yönlendirmesiyle Kasım ayında rekor seviyeye tırmandı. ABD'de perakende satışları Kasım'da beklentilerin üstünde yükseldi ve bütçe görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Bloomberg'in 6 Aralık tarihli anketinde Fed'in tahvil alımını 17-18 Aralık toplantısında azaltmasını bekleyen ekonomistlerin oranı yüzde 34 olarak gerçekleşti. Bu oran 8 Kasım anketinde yüzde 17'ydi.

Şanghay'daki Minmetals Futures Co.'nun analisti Xiong Dabiao, "Yüksek üretim piyasa dengelerini değiştirdi ve gelecek sene spot bakır fiyatlarında iskonto görebiliriz" diye belirtti.

Şubat vadeli bakır kontratı Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 0.4'lük düşüşle ton başına 51,340 yuana (8,454 dolar) geriledi. Mart vadeli kontrat yüzde 0.2 azalmayla New York'taki Comex'te pound başına 3.289 dolara indi.

LME'de çinko da düşerken, kalay kazanç kaydetti. Alüminyum, kurşun ve nikel yatay seyretti.