Advertisement

Asya Borsaları, ABD'de ilerleme kaydeden ekonomik verilerin Fed'in önümüzdeki haftadan itibaren tahvil alımlarını azaltacağı spekükasyonlarını desteklemesiyle düştü. Asya borsaları 2. haftasını da ekside kapamaya hazırlanıyor.

Çin'in en büyük 2. altın üreticisi Zhaojin Mining Industry Co., değerli metalin 5 ayın en düşüğünden işlem görmesiyle yüzde 2.3 düştü. Nippon Telegraph & Telephone Corp., Japon hükümetinin şirketteki hisselerini satarak 153.3 milyar yen kazanmayı planladığını söylemesi üzerine yüzde 1.7 geriledi. Asya'nın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp., yenin dolar karşısında 2008'den bu yana en düşük seviyesine gerilemesiyle yüzde 0.8 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 137.59 puana geriledi. Endeksteki 10 sektörden 9'u düştü. Asya Pasifik Endeksi bu haftayı yüzde 1.4 aşağıda kapamaya hazırlanıyor. Yenin 103.94'ten Ekim 2008'den bu yana en düşük düzeyini kaydetmesiyle Japon Topix Endeksi yüzde 0.3, Nikkei 225 Endeksi ise yüzde 0.4 primlendi.

Tahvil alımlarının azaltımının yalnızca birkaç hafta uzakta olduğu düşüncesiyle birlikte küresel etkinin hızlandığını söyleyen IG Ltd.'ın piyasa stratejisti Evan Lucas, "Sıradışı para politikalarından çıkış uzun vadede iyi bir şey, ancak kısa vadede çalkantılara neden olacak" dedi.

Topix Endeksi bu yıl yüzde 44 kazançla Bloomberg'in izlediği 24 gelişmiş ülke piyasası arasında en büyük artışı kaydetti.