Advertisement

ABD Temsilciler Meclisi'nin ABD'de Demokrat ve Cumhuriyetçi partilerinden müzakerecilerin iki ay çalışarak üzerinde anlaştığı iki yıllık bütçeyi geçen hafta kabul etmesinin ardından ABD Senatosu da bütçeyi bugün 36'ya karşı 64 oyla geçirdi. Kongre, 2010 yılından bu yana ortak bir bütçe üzerinde anlaşamıyordu. Bunun yanında, uzun bir zamandan sonra ilk kez Kongre, bir konuyu son dakika uzatmaları veya büyük tartışmalar olmadan onaylamış oldu.

Kongre'nin iki kanadında da onaylanma süreci tamamlanan bütçe, imzalanmak üzere ABD Başkanı Barack Obama'ya sunuldu. Obama, geçen hafta bütçenin Kongre tarafından geçirilmesi halinde kendisinin de imzalayacağını zaten açıklamıştı.

Bütçe sayesinde normalde 15 Ocak 2014'te harcama izni dolan federal hükümetin tekrar kapanması gibi bir risk artık ortadan kalktı. Böylelikle, Amerikalılar, yeni yıla yeni bir bütçe krizi tehdidiyle girmeyecek. Hükümet, bütçe üzerindeki uzlaşmazlık nedeniyle, ekim ayında 16 günlüğüne kapanmıştı.

Federal harcama düzeylerini belirleyen anlaşma, "sequestration" olarak bilinen Savunma Bakanlığı Pentagon gibi kurumlardaki iki yılda 63 milyar doları bulan otomatik bütçe kesintilerini azaltıyor. Bütçe açığını iki yılda 23 milyar dolar azaltmayı hedefleyen anlaşma, federal hükümetin 2014 yılı harcamalarını da 1 trilyon dolar civarında belirledi.

AA