Advertisement

Dikkatlerin ABD'nin parasal teşvikleri azaltımından Asya'nın büyüme potansiyeline kaymasıyla Tayvan doları ve Endonezya rupisinin, Asya paralarındaki toparlanmaya öncülük edeceği tahmin ediliyor.

Bloomberg anketine katılan en az 18 analist, 2014'ün sonuna kadar Tayvan'ın para biriminin yüzde 2.4, Endonezya rupisinin ise ybu yılki yüzde 20'lik kaybını yüzde 1.7 kazanç ile tersine çevireceğini öngörüyor. Güney Kore wonunun yüzde 1.8, yuanın yüzde 1.4 ve Tayland bahtının da yüzde 1.1 değerlenmesi bekleniyor. Tahmminler, Bloomberg-JPMorgan Asya Dolar Endeksi'nin bu yıl yüzde 2.2 ile 2008'den bu yanaki en sert düşüşünden sıçramaya işaret ediyor.

Dünyanın en büyük Döviz traderi Deutsche Bank AG, bölgenin 2014'te en iyi büyüme tahminlerine sahip olduğunu söylerken, Tayvan'ın küresel ekonomik toparlanmadan olası ihracat kazançları ve Endonezya'nın Asya'nın çoğuna karşı sahip olduğu faiz avantajı, bölge paralarının cazibesini artırıyor. Societe Generale SA ise, Fed'in geçtiğimiz haftaki aylık tahvil alımlarını azaltım kararının Asya'daki para birimlerinde büyük oranda fiyatlanarak, yükseliş için ortam hazırladığını savundu.

Fed'in açıklamasına çok sert tepki görülmediğine dikkat çeken Societe Generale'nin Londra'daki gelişen piyasa strateji müdürü Benoit Anne, 20 Arlaık'ta "Yatırımcılar Ocak'ta iş başına geçtiğinde, gelişen piyasa varlıklarında uzun pozisyonlar almak için büyük bir fırsat olduğunu farkedecekler" dedi.