Advertisement

Yolsuzluk ve rüşvet iddialarına ilişkin yeni soruşturmanın dosyası elinden alınan Savcı Muammer Akkaş'tan yazılı açıklama geldi. Soruşturma yapmasının engellendiğini kaydeden Akkaş, "Yargıya açıkça baskı yapılmıştır" dedi. Bu açıklamanın ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı açıklama yaptı.

Çolakkadı,"Savcılar rastgale soruşturma başlatamaz eğer bildirim yapılmazsa kaos olur. 2 yıldır bilgi verilmeden yürütülen soruşturmalar var. Kayıtlara başka isimler girilmiş bazıları hiç girilmemiş.Şunu orta yerde söylüyorum. Kim suçluysa yani adalet neyi gerektiriyorsa bunlar yapılacaktır." dedi.

-"Yeni bir uygulama değil"

Şimdi yanlış aktarılıyor savcı tarafından. Bu yeni bir uygulama değil.

İkincisi bir başsavcı vekilimiz, TMK’dan sorumlu vekil olmak üzere beş savcımız inceliyor. Bu beş savcı yanlış yapacak tek savcı mı doğru yapacak? Olayın aslını size açıklıyorum.

Son bir yönetmelik çıktı, başsavcıya bildirilecek. Esasen önceden de bildirilecekti ama. Salı günü soruşturma savcımızla konuştuk. Böyle bir dosyası var öğleden sonra bize anlattı. Vekiliyle beraber geldi, vekilin haberi yok.

Bir kısmı İzmir’de bir kısmı başka şehirlerde, TMK görevine gören bir suç yok. Şimdi cebir ve şiddet yok ise TMK organize suçlara da bakmaz. Şimdi arkadaşımız bazı bilgiLER verdi ama. Dedim ki dosyayı iyice, başsavcı vekilimizle okuyun kapsamlı bana bilgi verin. Eksiğimiz olmasın fazlamız olmasın noksanlıklar olmasın. Anlaştık, yarın bilgi veririz diye gittiler.

-"Soruşturmalar orta yerde yapılabilir mi?"

Ama sabahleyin geldik ki olay medyada. Yani dün. Dün akşama kadar bu olay medyadaydı. Bunun üzerine bir de basın açıklaması yaptık. Gizlice hemen emniyete medyaya intikal ettiriliyor. Medyanın gücüyle savcı çalışır mı? Soruşturmalar böyle orta yerde yapılabilir mi? Medyaya aktarmak suç değil mi?

Savcının bu hareketi karşısında, ben bugün yazı yazdım. Talimatı uygula diye, o da uygulayarak beş savcı kendisi de dahil görevlendirdi. Şimdi inceliyor.

-"Hiç kimseden emir almam"

Huzurunuzda ilan ediyorum. 35 seneden fazla bu meslekteyim. Hiç kimseden emir almam. Bütün bir cümle Türkiye’de en uzun terör mahkemelerinde çalışmış bir savcıyım. Benim bütün amacım, belki sizler de tanırsınız. Hukuk uygulansın, soruşturmalarımız sırf adalet adına yürüsün. Şu bu amaçla yürümesin.

Başkaları ne diyorsa desin. Kimseden emir almam. Soruşturmalar yapılacak, ne fazla ne eksik. Durum bu.

-"Adalet neyi gerektiriyorsa bunlar yapılacaktır"

Şunu orta yerde söylüyorum. Kim suçluysa yani adalet neyi gerektiriyorsa bunlar yapılacaktır.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Aralık 2013 Cuma, 11:37 Misafir sn başsavcıya katılıyorum, yargı bağımsızlığı bu değil. kimse yargı bağımsızlığı kisvesi altında ülkeyi yakıp yıkıp bütün toplumsal düzenin mahvına sebep olamaz. varsayalım yolsuzluk var, "evet yolsuzluk buldum ha ha ne güzel, eee ülkeyi yıktın mahvettin" bu mudur ???? derhal "ulusal güvenlik yasası" çıkarılsın. ulusal güvenlik söz konusu olsunca akan sular durabilsin... 1850 lerin fransa sından kopyalanmış devlet düzeni ile gidilmez artık... abd deki düzenin aynısını almak gerekir.
26 Aralık 2013 Perşembe, 18:15 Misafir derhal abd deki gibi bir "ulusal güvenlik yasası" çıkarmak gerekir. elbette yolsuzluklar kabul edilemez ancak şaibeli yolsuzluk suçlamaları ile adeta devletin bekaasına balta vurulup bu kadar büyük istikrarsızlıklar yaratılmasına da asla izin verilemez. türkiye kimsenin oyun alanı olamaz. eğer yargı dahi ulusal güvenliğe ters gidiyor ise duracağı yeri bilmelidir. bu abd de böyle, ingilterede de böyle...
26 Aralık 2013 Perşembe, 18:09 Misafir şimdimi aklina geldi sayin savci. 11 yildir yarginin canina okurlarkende sen görevindeydin. o zaman içine sindirdinde şimdimi rahatsiz oldun. canim ülkem elden gidiyor.
Kapat