Advertisement

Çin'de yabancı menşeli bir süpermarket zincirinde satılan eşek etlerine tilki eti karıştırıldığı ortaya çıktı.

Ulusal basındaki haberlerde, ABD menşeli ünlü bir süpermarket zincirinin Şandong eyaletinde bulunan Cinan kentindeki bazı şubelerinde yapılan DNA incelemelerinde, eşek etlerine tilki gibi başka hayvan etlerinin karıştırıldığı belirlendi.

Süpermarket zincirine tedarik sağlayan Şandong Dıcou Fucüdı Gıda Şirketinin ilgili yetkilisinin gözaltına alındığı ve firmanın üretimi durdurduğu açıklandı.

Marketin "Beş baharatlı eşek eti" alan müşterilerine ürünün bedeliyle ilgili geri ödeme yapacağı belirtilirken, kuruluşun Çin üst yöneticisi Greg Foran, konuyla ilgili soruşturma yürüttüklerini kaydetti. Foran, konuyla ilgili büyük üzüntü duyduklarını ve bu durumun tedarikçilerle ilgili kendilerine bir ders olduğunu söyledi.

Kuruluş, Çin'in ulusal standartlarının, marketlerden böyle bir talebi olmamasına rağmen, et ürünlerinde DNA testi başta olmak üzere gıda güvenliğini geliştirmek adına yatırımını güçlendireceğini açıkladı.

Süpermarket zinciri gelecek üç yıl içinde Çin genelinde 110 yeni mağaza açacağını ve aynı süreçte gıda güvenliği yönetimini geliştirmek için 16,5 milyon ABD doları yatırım yapacağını açıklamıştı. Şirket, 2011'de Çongçing kentinde son kullanma tarihi geçmiş ördek eti sattığı gerekçesiyle para cezasına çarptırılmıştı.

Eşek eti, Çin'de genel et tüketiminin küçük bir kısmını oluşturuyor. Çin canlı hayvan endüstrisinin 2011 yıllığına göre, ülkede 2,4 milyon eşeğin kesildiği açıklanmıştı.