Advertisement

(19:40'ta güncellendi)

Avrupa hisseleri, ABD'de fabrika siparişleri beklenenden yüksek gerçekleşirken, hizmet sektöründe zayıflık görülmesiyle geriledi.

Remy Cointreau SA ve Edenred SA, Natixis SA tarafından hisse tavsiyelerinin azaltılması ile en az yüzde 2.1 gerilediler. Ziggo NV yüzde 3.6 ralli yaparken, RSA Insurance Group Plc, şirketin İrlanda departmanının artık sermaye enjeksiyonuna ihtiyaç duymayacağını açıklamasıyla yüzde 6.2 tırmandı. Banca Monte dei Paschi di Siena SpA ve Commerzbank AG, Avrupa bankalarının yükselmesine yardımcı oldular.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek günü 326.98 puandan kapattı. Endeks 13 Aralık'taki düşük seviyesinden 3 Ocak'a kadar geçen süreçte yüzde 5.8 ralli yaptı.

Ashburton Ltd. yatırım yöneticisi Veronika Pechlaner, "Güçlü bir Noel rallisi gördük, şu anda bu sağlamlaştırılıyor. Değerlemeler geçtiğimiz yıl yükseldi, bu nedenle gelirlerin büyümesi daha büyük rol oynayacak. Bir miktar volatilite görebiliriz" ifadelerini kullandı.

Geçen sene dünya genelinde merkez bankalarının faiz oranlarını düşük tutacaklarını açıklamalarıyla ve tahminlerden iyi gelen ABD verilerinin dünyanın en büyük ekonomisinde toparlanma sinyallerini işaret etmesiyle, Stoxx 600 Endeksi yüzde 17 ralli yaptı. Gösterge endeks geçen hafta yüzde 0.1'den az indi.

(19:40'ta güncellendi)