Advertisement

Ukrayna'da, Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Anlaşması'nı askıya alan Hükümeti protesto eden muhalifler ocak ayına ilişkin uyarı takvimi açıkladı.

Hapis cezasını çeken eski Başbakan Yuliya Timoşenko'nun muhalefetteki Vatan Partisi, internet sayfasından uyarı takviminin detaylarını açıkladı.

Buna göre muhalifler, siyasi tutukluların serbest bırakılmasını, sorumluların cezalandırılmasını, parlamenter sisteme geri dönülmesini, Başbakanın istifa etmesini, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin öne alınmasını istedi.

Muhalifler, barışçıl gösterilerde orantısız güç kullanma emrini verdiği ileri sürülen ve şiddet kullanılmasından sorumlu tutulan Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Başbakan Nikolay Azarov, İçişleri Bakanı Vitaliy Zaharçenko, Başsavcı Viktor Pişonka, Milli Güvenlik Kurulu Sekreteri Andrey Kluyev gibi isimlerin evlerinin önünde eylem yapacak.

Protestocular, kanlı saldırıdan sorumlu tutulan Ukrayna İçişleri Bakanlığı Kartal Birliği (Berkut) mensuplarını 10 Ocak'ta açıklayacaklarını belirttiler.

Eylem planında, bu tarihe kadar kadar hükümet yetkililerine karşı yaptırımların uygulanması talebiyle AB ve ABD'ye başvurulacak ve 15 Ocak'a kadar insan hakları ihlallerine ilişkin bilgiler, bu ihlallerden sorumlu görülen kişilerin isimleri uluslararası kuruluşlara bildirilecek.

Taleplerin yerine getirilmemesi halinde, 24 Ocak'ta ülke kapsamında uyarı grevi ilan edilecek ve 22-24 Ocak'ta üst düzey yetkililerin evlerinin çevresinde gösteriler yapılacak.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in, AB ile Ortaklık Anlaşması ve serbest ticaret anlaşması imzalamayı reddetmesiyle başlayan olaylar, bir ayı aşkın süredir devam ediyor. Belediye Binası ve Bağımsızlık Meydanı göstericilerin işgali altında bulunuyor.

AA