Advertisement

Commerzbank AG'nin teknik analizine göre, altın, son 30 yılın en büyük çaplı yıllık düşüşünü, Eylül 2009'dan bu yana en düşük seviyesine doğru genişletmeye hazırlanıyor.

Commerzbank , nokta ve şekil grafiğinde, Ekim ayının ortasından Kasım ayının başına kadarki sürede, bir yüksek kutup formasyonu oluştuğunu ve 45 derece direnç doğrusunun da Nisan ayından bu yana meydana geldiğini kaydetti. Her iki formasyon da aşağı yönü işaret ediyor. Yüksek kutup formasyonu, grafikte, O'lar ile gösterilen dönüşün ardından X'lerden oluşan bir kolon ile meydana geldi. Banka, Ağustos ve Ekim aylarında görülen yüksek kutup formasyonlarından hesaplanan dikey aşağı hedeflere bağlı olarak, fiyatların muhtemelen bu yılın ilk yarısında, 1,140-960 dolar aralığına düşebileceğini belirtti.

Londra'da Commerzbank'ın kıdemli teknik analisti Axel Rudolph, "Yüksek kutuplar kısa dönemli zatyıflığı işaret eder," dedi ve "Kasım ayında, grafik, Ekim ayındaki yüksek kutubun aşağı dönüş sinyailini teyit ediyordu. 45 derece doğrusunun altında kaldığımız sürece yön aşağı" şeklinde görüş bildirdi.

Altın Londra'da geçen yıl yüzde 28 ile 1981'den bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi ve son 13 yılda ilk kez yıllık bazda değer kaybetti. Yatırımcılar, bazılarının metalin değer koruma özelliğine olan güvenlerini yitirmeleri ile birlikte, 2013 yılında, altın destekli exchange traded fonları (ETF) yoluyla 869.1 ton altın sattı ve bu tutar, son üç yıldaki alımların toplamından daha fazlaydı. Fed, 18 Aralık'taki toplantısında, iyileşen ekonomi ve küresel hisse senetlerinin geçen hafta altı yılın en yüksek seviyesine çıkması ile birlikte, varlık alımlarını azaltacağını duyurdu.

Spot altın 31 Aralık'ta ons başına 1,182.27 dolar ile altı ayın en düşük seviyesine indikten sonra, bugün Londra'da 1,241.22 dolara geldi. Eylül 2011'de 1,921.15 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan altın, bu seviyesinden yüzde 35 düştü ve metal en son 960 doları Eylül 2009'da gördü.

Teknik Analiz

Teknik analizde, yatırımcılar ve analistler, menkul kıymetler, emtia, Döviz ya da endekslerdeki değişiklikleri tahmin edebilmek için, işlem şekilleri ve fiyatların grafikleri üzerinde çalışıyor.

Nokta ve şekil (point and figure) grafikleri, zaman ya da işlem hacmi göstermeksizin trandleri işaret ediyor. Yükselen hareketler bir X işareti ile gösterilirken, düşen fiyatlar O ile gösteriliyor. X'ler ve O'lara kutu adı veriliyor. Hareketler, dönüş olarak adlandırılan ve önceden tanımlanmış bir birim tarafından ölçülüyor ve Bloomberg terminalinde bu birim için default değer 3 dolar.

Rudolph, yüksek kutubun, X'lerin trende karşı zirve yapması ve ardından, önceki X'lerden oluşan kolonun en az yarısı uzunluktaki O'lardan oluşan bir kolondan meydana geldiğini kaydetti. Aşağı yönlü fiyat hedefleri, o'lardan oluşan bir kolonun kutu büyüklüğü ile çarpılmasından ve bu toplamın önceki X'lerden oluşan kolondan çıkarılması ile hesaplanır.

Rudolph, kutu büyüklüğünün 10 dolar olduğunu işaret ederek, "Günlük 10 X 3 nokta ve şekil grafiği, altının aşağı trendde kaldığını söylüyor," dedi.

Altın geçen yılın Temmuz ayından bu yana 200 günlük hareketli ortalamasının altında seyrediyor ve Kasım'dan bu yana da 100 günlük ortalamasının altında. Goldman Sachs Group Inc., 5 Aralık'taki raporunda, altının 12 aylık sürede 1,110 dolara düşeceği tahmininde bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Ocak 2014 Pazartesi, 12:55 Misafir altını yüksek seviyelerden alan çok vatandaş var.bu analizler doğru mu?çünkü:herkes zararı yüzünden bekliyor.altın düşecek mi gerçekten?