Advertisement

Genelkurmay Başkanlığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusuna ilişkin, "Suç duyurusunun amacı; ortaya atılan iddiaların araştırılması, durumun aydınlanması, kamuoyu vicdanında beliren rahatsızlıkların giderilmesi, adalete olan güvenin tesisi, Türk Silahlı Kuvvetleri ve mensuplarının hak, hukuk, haysiyet ve onurlarının korunmasıdır. Yukarıda belirtilen amacın tahakkuku ilgili mercilerden talep edilmiş, bunun dışında yargı süreci ve sonuçları ile ilgili değerlendirme ve yorumlarda bulunulmamış, hiçbir kişi/kişiler, kurum/kuruluşlar hedef alınmamıştır" ifadelerine yer verildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde, "Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik basında yer alan konular"a ilişkin açıklama yapıldı.

27 Aralık 2013'teki basın açıklamasında belirtildiği gibi TSK'nın bazı mensuplarıyla ilgili yürütülen soruşturma ve davalara yönelik, hukuk devleti olmanın gereği olarak yargılamayı etkileme niteliğinde olabilecek beyanlardan kaçınıldığı belirtilen açıklamada, sadece yetkili makamlarla görüş ve düşüncelerin paylaşıldığı, tekliflerde bulunulduğu, sonuçların beklendiği ve bu nedenle süreç içerisinde herhangi bir adli işleme başvurulmadığı bildirildi.

"Ancak siyasi bir şahsiyetin basında yer alan ifadeleri üzerine, kurumsal ve insani görev ve sorumluluğumuzun gereği olarak, önce yazılı bir açıklamayla kamuoyu bilgilendirilmiş ve aynı gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına 'suç duyurusu' yapılmıştır" ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Suç duyurusunun amacı; ortaya atılan iddiaların araştırılması, durumun aydınlanması, kamuoyu vicdanında beliren rahatsızlıkların giderilmesi, adalete olan güvenin tesisi, Türk Silahlı Kuvvetleri ve mensuplarının hak, hukuk, haysiyet ve onurlarının korunmasıdır. Yukarıda belirtilen amacın tahakkuku ilgili mercilerden talep edilmiş, bunun dışında yargı süreci ve sonuçları ile ilgili değerlendirme ve yorumlarda bulunulmamış, hiçbir kişi/kişiler, kurum/kuruluşlar hedef alınmamıştır. TSK her zaman hukukun üstünlüğüne vurgu yaparak güncel tartışmaların dışında kalma gayreti içinde olmuş ve kurumsal sorumluluğunu örnek bir tarzda yerine getirmiştir.

Diğer taraftan, bazı kişilerin basın özgürlüğü ve dokunulmazlık zırhına bürünerek, TSK'nın manevi kişiliğine, onun şerefli ve saygın mensuplarına yönelik olarak yaptıkları haksız, mesnetsiz, acımasız ve her türlü sorumluluktan uzak ithamlarının tahammül sınırlarını aştığını yüce milletimizle paylaşmayı görev kabul ediyoruz. Milletvekili olan bir kişinin sarf ettiği yakışıksız sözler esefle karşılanmış, konuyla ilgili hukuki süreç başlatılmıştır.

Yüce Türk milletinin göz bebeği silahlı kuvvetlerde, yüreği vatan ve millete hizmet aşkı ile dolu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bekasına, yüce milletinin huzur ve güvenliğine kendisini adamış, 'insan haklarına ve demokratik düzen'e saygılı kişiler/komutanlar vardır. Yüce milletimizin bağrından çıkmış olan Türk Silahlı Kuvvetlerinde bilinen ve ima edilen unvan ve sıfatta kişi/kişiler bulunmamaktadır. Yasa dışı faaliyeti tespit edilen personel hakkında yasal işlem tereddütsüz uygulanmaktadır.

Ayrıca, Genelkurmay Başkanlığının geçen hafta Hatay'da yaşanan olayla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır."

AA