Advertisement

Her yeni yıl yeni bir başlangıç. Yeni bir yıla adım atarken soluklanıp yeni bir harita ile yola devam etmek iş hayatınızdan hem daha fazla verim almanızı ve daha fazla memnuniyet duymanızı sağlayacaktır.

İşte Forbes tarafından yayımlanan 2014'te hayata geçirmeniz için sıralanan 10 öneri:


1 - Geçen yılı gözden geçirin:

Bazen yeni ve önemli bir adım atmadan önce geçmiş başarılarımızı unutarak kendi kendimizi paralize edebiliriz. 2013 yılında neler yaptığınızı ve yapmadığını belirleyin ve 2014'te neleri daha farklı yapmanız gerektiği sonucuna varın.

 

 

2 - Yeni yıl hedeflerini belirleyin:

Kariyerinizde tam olarak bulunmak istediğiniz nokta neresi ise bunu belirleyin ve bunun için atmanız gereken adımlardan emin olun. Bu adımlar küçük ya da büyük olabilir. Zam ya da prim alma, yeni bir konu üstünde çalışma, yeni beceriler edinme, sertifika sahibi olma, hatta yeni bir iş bulma veya kariyer değişikliği...

 

3 - Sıradışı çıkarları zorlayın:

Ekonomi ilerledikçe şirketler en önemli yetenkelerini kaptırmamanın yollarını arıyorlar. Bu yüzden daha önce dikkate almadığınız daha esnek çalışma programı ya da evden çalışma opsiyonu gibi bir fayda için zorlamayı deneyin. 

 

4 - Bağlantılarınızı pekiştirin:

Örneğin yakın müşterilerinizi ya da yakın çalışma arkadaşlarınızı arayıp yılbaşı seyahatinden döndüğünüzü bildirin ya da onların yılbaşı programlarının nasıl geçtiğini sorun. Eğer atladıysanız geçmiş yeni yıllarını kutlayın.

 

 

5 - Öncelikleriniz konusunda net olun:

Öncelikleriniz konusunda net olmak aslında zamanınız ve enerjiniz demek olan talepler ile ilgili karar vermenizi kolaylaştıracaktır.

 

 

6 - Negatifi görmeyin, pozitif olun:

Negatifi görmemek demek çok fazla üstelemeden yüzleşeceğiniz kaçınılmaz olan olumsuz deneyimerden ders çıkarmak ya da gündeminizde hak ettiği değeri bulması demektir.  Bügünlerde herkes negatif ve kötümser yaklaşım içerisinde. Zor zamanlarla yüzleşmeyi bırakan diğerleri sizi kendi seviyesine çekmek için ellerinden geleni artlarına koymayacaklardır. Unutmayın, zor zamanlar bitmez. Zor insanlar da...

 

7 - Ara verin:

Yılbaşı tatilinin ardından enerjinizi topladınız. Şimdi odaklanma vakti. İlk günleri birikmiş iletileri ayıklamaya ve 2014 kariyer hedefleriniz için hareket planına ayırın.

 

8 - Varolan işinizi masaya yatırın:

Kendinize şu soruları sorun: İşimde tam olarak neyi seviyorum? Değiştirebiliyor olsam neleri değiştirirdim? Yolumdaki tümsekler ya da çıkmaz sokaklar neler? Bunlar nasıl yok edilir ya da üstünden ilerleme kaydedilir? 2014 hedeflerim neler?


 

 

9 - Markanızı geliştirin ki taze kalsın:

Teknolojik ilerleme ve inovasyon çağında "offline" bile olsalar artık herkes için internette olma zamanı. Eğer "analog" zamanda kaldıysanız bu bayatladınız demektir ve kimse de bayat sevmez. Akıllı telefon dünyasında ankesörlü telefon becerisi ile varolmazsınız.

 

10- Başarılarınızın kaydını tutun:

Başarılarınız için bir klasör oluşturmak onların zihninizin en üst köşesinde durmasını sağlar. Onlara kolayca ulaşabilmeniz için ve daha fazla başarıya ileryebileceğiniz bir yol oluştırmaya zaman ayırın. Bu sizi herhangi bir performans görüşmesine daima hazır kılar ve ayrıcada kendi ilerlemenizi görmenin en kolay yoludur.

 

İster işinizden memnun olun isterseniz yeni arayışlar içerisinde olun yeni yılı mutlaka harekete geçme yılı ilan edin. İlişki ağınızı güçlendirebilir, yeni beceriler öğrenebilir, profesyonel birliklere üye olabilir ya da kendinize bir mentor edinebilirsiniz. Her ne yapıyorsanız yapın, yeter ki günü kaçırmayın ve sadece bu yıl için değil, önümüzdeki yıllar içinde daha fazla başarıya hazırlanın.