Advertisement

(18:52'de güncellendi)

Altın ve gümüş vadelileri, ABD'de parasal genişlemenin azalması ile doların ralli yapması ile düşüşü ikinci güne taşıdı.

Dolar, hükümet verilerinin ABD ticaret açığının Kasım ayında beklenenden daha fazla daraldığını göstermesi ile 10 önemli para birimi karşısında son altı seansta beşinci kez yükseldi. Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) yarın, tahvil alımlarını azaltma kararı aldığı son toplantısının tutanaklarını açıklayacak.

Toronto'da bulunan TD Securities şef emtia stratejisti Bart Melek, "İnsanlar Fed'in azaltma konusunda ne kadar ciddi olduğunu bilmek istiyorlar ve yarınki tutanaklar bununla ilgili daha fazla detay sunacak. Doların güçlenmesi altının aleyhine işliyor" dedi.

Şubat vadeli altın kontratları Comex'te yüzde 0.8 gerileyerek New York saati ile 09:56'da ons başına 1,227.60 dolara düştü. Fyatlar dün, işlemlerin 10 saniye durması ile bir dakika içerisinde 30 dolar düşmesinin ardından günü yüzde 0.1'in altında bir kayıpla tamamlamıştı.

Altın 2013 yılında, hisse senetlerinin ralli yaptığı ve enflasyonun düşük kaldığı bir ortamda, bazı yatırımcıların metalin değer koruma özelliğine olan güvenlerini yitirmelerinin etkisi ile yüzde 28 düştü ve 1981'den bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

Fiyatlar geçtiğimiz hafta ise yüzde 2 tırmandı. UBS'in hesaplamarına göre, Dow Jones-UBS Emtia Endeksi'nin bu hafta yeniden dengelenmesi, bu hafta 1.49 milyon ons altın talebi ile sonuçlanabilir ve 44.27 milyon ons gümüş alımına sebep olabilir.

Mart vadeli gümüş kontratları Comex'te yüzde 2 gerileyerek ons başına 19.695 dolar oldu. Gümüş fiyatları dün yüzde 0.5 gerilemişti.

(18:52'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Ocak 2014 Salı, 14:27 Misafir fed'in varlık azaltma politikası altın üzerinde geçici bir etki yaratacaktır.fed abd ekonomisinin ihtiyacından ötürü altın alımını azalttığı gerçeği de göz ardı edilmemeli.
07 Ocak 2014 Salı, 11:02 Misafir altın artık şişti geriye dönüş başladııı