Advertisement

ABD hisse senetleri dün, hizmet sektörü endeksinin beklenenden daha yavaş bir büyüme göstermesinin ardından, düşüşünü üçüncü güne taşıdı ve Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi 2005 yılından bu yana yıl başlangıcı itibariyle en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirdi.

Mikroblog hizmetleri şirketi Twitter Inc., Morgan Stanley'in, online reklam gelirlerini Facebook Inc. gibi daha büyük rakiplerne kaptırabileceğinden dolayı "sat" tavsiyesinde bulunmasının ardından yüzde 3.9 düştü. Whole Foods Market Inc., bir analist raporunun artan rekabetten kaynaklanan risklere dikkat çekmesinin ardından yüzde 3.5 değer kaybetti. Verizon Communications Inc., T-Mobile US Inc.'nin yayın araçlarını Verizon Wireless'tan yaklaşık 2.4 milyar dolara satınalma konusunda anlaşmaya varmasının ardıondan yüzde 0.6 değer kazandı. S&P 500 Endeksi'ndaki finans hisseleri yüzde 0.2 yükseldi ve 10 sektör içinde ikinci en fazla kazandıran oldu.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.3 düşüşle 1,826.77 puandan kapandı. Dow Jones Endeksi 44.89 puan ya da yüzde 0.3 kayıpla günü 16,425.10 puandan tamamladı. ABD hisse senedi piyasalarında yaklaşık 6.5 milyar adet hisse el değiştirdi. Bu tutar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, son üç ayın ortalamasının yüzde 9 üzerinde.

New York'ta National Securities Corp. şef piyasa stratejisti Donald Selkin, "Piyasada küçük çaplı ileri geri, aşağı yukarı hareketler vardı," dedi ve "Fed tutanaklarını ve Cuma günü açıklanacak olan istihdam verilerini görene kadar sanırım yatay seyrederiz" şeklinde görüş bildirdi.


ABD'de Çarşamba günü ADP özel sektör istihdam verisi açıklanacak. Aynı gün, Fed'in 17-18 Aralık toplantısının da tutanakları da açıklanacak. çalışma Bakanlığı ise, Cuma günü, tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verilerini açıklayacak.