Advertisement

Asya hisseleri, ABD'de hizmet sektörünün beklentilerin altında genişlediğini gösteren verilerin ardından, gösterge endeksi düşüşün dördüncü gününe girerken satıcılı seyretti.

Sinopec Shanghai Petrochemical Co, yüzde 6.3 düştü. Güneydoğu Asya'nın 2. büyük bankası Oversea-Chinese Banking Corp., Hong Kong'un Wing Hang Bank Ltd'sini almak için görüşmelere başlamasının ardından yüzde 0.9 geriledi. Li & Fung Ltd., şirketin 2013 performansını gayet iyi olarak tanımlamasının ardından yüzde 7.3 değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.2 kadar yükselişinin ardından yüzde 0.3 kaybetti ve Tokyo saatiyle 13:44'te 138.80 puana geriledi. Janet Yellen Fed başkanlığı ABD Senatosu tarafından onandı ve Yellen 15. Fed Başkanı ve 100 yıllık bankanın ilk kadın başkanı oldu.

2013 sonundaki güçlü ralliden "biraz geri çekilme" olduğunu belirten Sidney merkezli Colonial First State Global Asset Management'ın yatırım piyasaları araştırma şefi Stephen Halmarick, "ABD'den Cuma günü gelecek olan istihdam verisi muhtemelen çok önemli olacak. Bu haftaki en önemli makro veri bu ama Ocak boyunca, özellikle bir sonraki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısına kadar, ihtiyatlılık görebiliriz" diye ekledi.

ABD Çalışma Bakanlığı geçen ay için işsizlik oranını ve yeni işe alımları 10 Ocak'ta açıklayacak. Federal Açık Piyasa Komitesi, "istihdam piyasasının gelişmeler kaydettiğini" öne sürerek Ocak'tan itibaren aylık tahvil alımını aylık 85 milyar dolardan 75 milyar dolara indireceğini açıkladı. Komite'nin 28-29 Ocak'ta toplanması bekleniyor.