Advertisement

(16:50'de güncellendi)

Brent petrolü, Irak'taki çatışmaların petrol üretimini olumsuz etkileyeceği endişeleri ile yükselerek, Ağustos'tan bu yana en uzun kayıp periyodunu sonlandırdı.

Petrol vadelileri, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Suudi Arabistan'dan sonra en büyük üyesi olan Irak'ta yaşanan çatışmalar ile, yüzde 0.7 kadar yükselerek beş günlük düşüşü sonlandırdı. Almanya'da işsizlik oranı Aralık ayında son beş ayda ilk defa gerilerken, ülkedeki şirketlere olan güvenin yükseldiğini gösterdi.

Viyana'da bulunan Raiffeisen Bank International AG analistlerinden Hannes Loacker, "Piyasa jeopolitik olaylara dayanıyor. İnsanlar Irak'taki gerginliği gözardı etmemeliler. Durum şu anda olduğundan daha ciddi bir hal alabilir" yorumunu yaptı.

Şubat vadeli Brent petrolün varil fiyatı, ICE Futures Europe Borsasında 23 sent yükselerek New York saati ile 09:31'de 106.96 dolardan işlem gördü. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 14 aşağısında seyretti.

Şubat vadeli Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatı ise 7 sent artarak Nymex işlemlerinde 93.50 dolar oldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 37 altında seyretti.

Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark dün beşinci günde de genişleyerek 13.48 dolardan kapanırken, bugün 13.46 dolarda.

(16:50'de güncellendi)