Advertisement

(19:18'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, Almanya'da işsizlik oranı 2 senenin en büyük düşüşünü göstermesiyle yükselirken, Stoxx Europe 600 Endeksi Mayıs 2008'den bu yana en yüksek kapanış seviyesini kaydetti.

İrlanda'nın tahvil piyasasına geri dönmesiyle, Avrupa bankalarının göstergesi son 2 buçuk yılın zirvesine sıçrayarak gösterge endeksteki en dik artışı kaydetti. A.P. Moeller-Maersk A/S, süpermarket ve mağaza birimlerinin hisselerini satmayı planlamasıyla Kasım 2007'den bu yana en yüksek fiyata ulaştı. İsveçli Match AB ve Hugo Boss AG, analistlerin hisse notunu düşürmesi ile gerilediler.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 düşerek günü 329.4 puanda tamamladı. Gösterge endeks geçtiğimiz yıl yüzde 17 yükselirken, hisseler gelir beklentilerinin 15.4 katı kârlılık gösterdi ve beş yıllık ortalama olan 12.1'i aştı.

Cenevre'de bulunan Stucki & Cie. portföy yöneticilerinden Pierre Mouton, "Almanya için iyi olan, Avrupa'nın geneli için iyidir. Avrupa ekonomisinin geçen yılda dibe dokunması ile şu anda oldukça iyi bir şansı var. Yatırımcılar dikkatli bir şekilde olumlular" dedi.

Stoxx 600'de işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 50 üzerinde seyretti.

(19:18'de güncellendi)