Advertisement

Karar hakkında bilgi sahibi üç kaynağa göre, Çin'in hükümet kabinesi, ekonomik büyüme yavaşlarken, finansal istikrarı tehdit edebileceği nedeniyle multi-trilyon dolarlık gölge bankacılık sektörüne yeni kontroller getirdi.

Karar henüz kamuya duyurulmadığı için kimliklerini gizli tutmak isteyen kaynaklara göre, yeni kurallar, regülasyonlardan kaçmak için yapılan işlemlere yasak getirmeyi de kapsıyor. Bu çerçevede raporlanan kredi seviyelerini azaltmak için, bankalararası kredileri bilanço tablosundan çıkarılacak. Bu işlemler, bankacılık sistemi dışındaki kredileri tanımlamak için kullanılan gölge bankacılık tanımının bir parçası kabul ediliyor. Sistemi reform etmek için atılan başka bir adımda da, banka regülatörü bu sene beş kadar özel bankanın faaliyete geçeceğini söylemişti.

Çin hükümetinin bu kararı, JPMorgan Chase & Co'nun hesaplamalarına göre Çin'in 2012 GSYİH'sının yüzde 69'una tekabül eden gölge bankacılığının finansal sistemin istikrarını tehdit edebileceğinden aldığı belirtiliyor. Çin Başbakanı Li Keqiang, büyümenin 1999'dan beri en düşük hızına düşebileceği tahmin edilen dünyanın en büyük 2. ekonomisindeki kaldıraçları azaltarak temerrüt riskini düşürmeyi amaçlıyor.

"Para kaybeden birçok sektör gölge bankacılığına güveniyordu," diyen Şanghay merkezli Australia & New Zealand Banking Group Ltd.'nin ekonomisti Zhou Hao, "Şu ana kadar, Çin'in gölge bankacılığının büyük kısmı yasal boşluklardan avantaj sağlamak için dizayn edilmiş bankalararası işlemlerden oluşuyor," diye görüş bildirdi.